İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yumurtanın Muhteşem Faydaları

Yumurtanın Muhteşem Faydaları

Yumurtanın Faydaları Ve Zararları 2
3

Yumurtanın Faydaları Ve Zararları

Yumurta insanlar tarafından beğenilen ve vitamin içeriği olarak zengin bir besindir. Yararları olduğu gibi kolesterol gibi zararları da bulunuyor. Günlük tüketim miktarını aştığınız anda yumurtanın zararlarına maruz kalabilirsiniz.

Aşırı Kalori

Bir adet yumurta tam 75 kaloriye sahip. Günlük bir yumurtanın dışında üç tane yumurtayla kahvaltı yaparsanız toplam 225 kalori alırsınız. Fazla kalori alımı da kilo alımına neden olur. Kahvaltıda üç yumurta yerseniz yaklaşık üç hafta da bir kilo alabilirsiniz.

Fazla Yağ Oluşur

Fazla yumurta tüketimi vücuttaki yağ oranının artmasına sebep olur. Vücutta bulunan hormon ve diğer işlemleri gerçekleştirmek için yağa ihtiyaç vardır. Fazla yağ kalp hastalığı rahatsızlıklarına neden olur.

Kolesterol Artar

Sağlık ocaklarında aile hekimine gidip, kan tahlili yaptırarak kolesterolünüzü ölçtürebilirsiniz. Kolesterolünüz yüksek olduğu halde fazla yumurta tüketimi yapıyorsanız, kolesterolün artmasına neden olduğu gibi arterlerde sorunlara ve kan pıhtılaşmasına yol açacaktır.

Diyabet (Şeker Hastalığı)


Yumurtanın Faydaları Ve Zararları 2

Fazla yumurta tüketimi 2 tip diyabet riskini önemli ölçüde arttırır. Diyabet hastası olmayan kişi bile diyabete yakalanabilir. Ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Karaciğer Hastalıklarına Dikkat

Vücutta oluşan fazla yağ oluşumu yağlı karaciğer hastalığına davetiye çıkartır. Karaciğer sirozuna bağlı olarak karaciğerde oluşacak tüm rahatsızlıklara neden olabilir.

Damar Sorunları Oluşur

Sigara içtiğinizde damarlar zarar görür. Yumurta da sigara gibi aynı zararı verebilir. Damarlarda plak büyümesine yol açar.

Salmonella (bakteri)

Gıda zehirlenmesine bağlı olarak oluşan bakterinin adına salmonella denilmiştir. Bu bakteriler yumurta içinde bulunur. Gıda zehirlenmesine yol açmaktadır.

Alerji


Yumurtanın Faydaları Ve Zararları 3

Fazla yumurta tüketimi nedeniyle kaşıntıya bağlı olarak alerji oluşur. Vücutta kızarıklar meydana gelir. Hassas vücutlarda bazen bir saat, bazen de dakikalar içinde etkisini gösterebilir.

Yumurtanın Zararlarından Nasıl Korunuruz?

Fazla tüketilen tüm gıdaların vücuda zararı bulunur. Yediğiniz gıda bünyenize dokunuyorsa yememeniz daha iyi olur. Detaylı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz. Yumurtayı düzenli ve yeterli sayıda yiyerek zararlarından korunmak mümkün olacak.

Yumurta almadan önce etiketlerini detaylı inceleyin. Etiket üzerinde son kullanma tarihi ile seri numaralarını kontrol edin.

Dışarıdan yumurta veya yumurta içerikli yiyecekleri tüketirken dikkat edin. Hijyene özen gösteren lokantaları tercih edin.

Yeni bebeği olan anneler, bebek emzirir. Anne yumurta yiyip, bebeğini emzirdiğinde eğer alerjisi varsa anne ve bebekte sağlık sorunlarına neden olur.

Yumurta ile temas kurup, işiniz bittiği takdirde elleriniz sabunla güzel bir şekilde yıkayınız.

Satın aldığınız yumurtaların bozulmaması için serin ortamlarda veya buzdolaplarında saklamaya özen gösterin.

Yumurtanın Yararları

Gün içerisinde yenen bir yumurta, vücuttaki protein ihtiyacının yüzde on ikisini karşılar. Yumurta vitamin açısından zengindir. İçinde A, D, E, B3, B12, folik asit ve kolin bulunur. Mineral olarak; iyot, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfora sahiptir.

HDL (iyi) Kolesterolü Yükseltir

Uzmanlar tarafından iyi kolesterolü yükselttiği söylenir. Kalp hastalığı sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur.

Kilo Verdirir

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, sabah kahvaltılarında yenen bir yumurtanın tokluk hissi vereceğinden, kilo verdirdiği söylenir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Yumurtanın Faydaları

Sabah kahvaltılarında günlük tüketilen bir yumurtanın, vücudun duyduğu D vitamini ihtiyacını karşılar. İçinde A vitamini de bulunduğu için, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gözü Korur

Katarakt hastalığına yakalanma durumunu azaltır. Gözü UV ışınlarına karşı korur.

Kemikleri Güçlendirir


Yumurtanın Faydaları Ve Zararları 

Yumurtanın içinde kalsiyum bulunur. Özellikle yaşlılarda kemik erimesi görünür. İçinde bulunan kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir.

Enerji Verir

Yumurta içersinde B12 vitamini bulunur. Özellikle gençlerde görülen B12 vitamini eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Vücuda enerji verir. Hafızayı güçlendirir.

Meme Kanserine Karşı Savaşır

Meme kanserinden birçok insan hayatını kaybetmiştir. Uzmanlar günde bir tane yumurta tüketiminin meme kanserine karşı riskin azaldığını söylüyor.

Saç Ve Tırnakları Korur

Yumurtanın içerisinde bulunan aminoasit sayesinde saç ve tırnakları korur.

Yorum Yap

Yorum Yap