İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yumurtalık Kanserinin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Yumurtalık Kanserinin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Yumurtalık Kanserinin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Yumurtalık kanseri (over kanseri) genellikle menopoz sonrasında görülür. Çok az da olsa genç kadınlarda da görülür. Yumurtalık kanserinde ilk evrelerde belirtiler fark edilmediği için geç evrelerde tedavi gerçekleşir. Ancak geç evrelerde tedavi oldukça zor olabilir. Ölümcül sonuçlar çıkması olasıdır. Risk faktörleri arasında erken adat, gebe kalamamak genetik sebepler, geç menopoz ve obezite yer alır.

Yumurtalık Kanserinin Belirtiler

Yumurtalık kanseri belirtileri arasında yemek yemede azalma, kilo kaybı, çabuk doyma hissi, pelvis bölgesinde ağrı yaşama, kabızlık sorunun çıkması, karında şişkinlik yaşama ve buna bağlı ağrı, idrara çıkmanın sıklığı, sürekli yorgun ve halsiz hissetme, cinsel ilişki esnasında ağrı yaşama, adet düzenliği ve menopoz sonrasında kanama yaşanması en açık belirtilerdir. Bu belirtiler ilerleyen evrelerde daha belirgin görülebileceği için, kanser ihtimaline karşı muayene olmak yarar sağlar.

Yumurtalık Kanserinin Tedavi Süreci

Cerrahi müdahale yumurtalık kanserinde en etkili yöntemdir. Erken evrelerde teşhisin konulması durumunda tek yumurtalık çıkarılır. Eğer her iki yumurtada kanser varsa her iki yumurtada çıkarılır. Kanserin artık genişlemesi durumunda rahim ve yumurtalıklar çıkarılır. Hasta ameliyat olduktan sonra kalın kanser hücrelerinin temizlenmesi için kemoterapi görür. Radyoterapi yöntemi ise genel olarak ilk evrelerde ameliyattan sonra kullanılır.

Yorum Yap

Yorum Yap