İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Yeşil Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği

Yeşil Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği

Yeşil Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği3
2

Yeni bir iş fikri olarak, sizlere Yeşil Yumurtlayan Tavuklardan bahsedeceğiz. Bu iş fikri, yeni yeni piyasaya çıksa da hızla benimsenmiştir. Haberlere de konu olan “Yeşil Yumurtlayan Tavuk” yetiştiriciliği, bu işte tahmin edilemeyen bir kar var. Bunu ev ortamında yaparak kendinize ve ailenize yeni bir gelir kapısı açabilirsiniz. Yumurtalar değişik renkte olabilirler, bunlar ne gibi avantajlar getirir, ona bir bakacağız.

Organik yumurta günümüz insanının en çok ilgilendiği, alırken organik olanını seçtiğini herkes bilir. Peki yeşil yumurta olsaydı farkı ne olurdu? Düşündünüz mü? Yumurtacıların yeni bir fikri gibi gözükse de, daha önceden herkes tarafından bilinen bir şeydir. Tavuğunuzun yumurtladığı, yumurtanın tanesini 5 liradan satabileceğinizi söylesem, abartı değil bir gerçek. İnsanlar bu işin ticaretini yapıyorlar. Siz de bu işe girerek küçük de olsa aile bütçenize bir destek olabilirsiniz.

Bahçenizde yetiştirdiğiniz tavuklarınızın değişik renklerde yumurtalar yumurtlayacağını hiç düşündünüz mü? Peki bu işin ticaretini yapmayı düşünür müsünüz? Düşünün. Sizlere yabancı gelse de insanlar bu işe paralar yatırıyor ve kazanmaya başlıyorlar. Sizin de tavuğunuz yeşil renkte yumurtalar yumurtlasın, hatta bu yumurtaları yemek yerine bir süre bekleyip bunlardan civciv elde edebilir, kazancınızı daha da arttırabilirsiniz.

Yeni Sektör, Yeni Kazanç Demek

Yeşil yumurtlayan tavuğunuzdan elde ettiğiniz yumurtaları bekletip, bunlardan civcivler elde edin. Ve ürettiğiniz civcivleri 100 ila 200 lira arasında değişen fiyatlarla yeni müşterilere satabilirsiniz. Bu, oldukça karlı bir iş fikridir. Zahmeti yok, ekstra ücrete gerek yok, elinizdekileri çoğaltarak bunu sağlayabilirsiniz.

Yeşil renkli yumurtaların kolesterolü oldukça düşüktür, sizlerde renkli yumurtalar üretebilirsiniz, bunları pazarda satarak aile bütçenize bir katkı sağlarsınız. İnsanlar, renkli yumurta fikrine yabancı olsa da bilinirliği arttıkça, müşteri sayısı da çoğalacaktır. Bu sayede, piyasada insanların renkli yumurtaya talepleri çoğalacaktır. Yeşil yumurtaları, piyasada büyüklüklerine göre 5 lira 6 lira arasında bir fiyata satmakta zorlanmayacaksınız.

Diğer Tavuklardan Farkı Nedir?

Yeşil yumurtlayan tavukların, diğer tavuklardan farkı; şudur: anavantaları değişiktir. Bunlar; Ameraucana, Cream Legnar, Marans vs. cinsi tavuklardır. Sizlerde bunlardan birine sahip olarak, renkli yumurtalar üretebilirsiniz. Renkli yumurta üretmek isteyen bireyler veya üreticilerin bu konuda az da olsa fikir sahibi olması gerekmektedir. Bizim önerimiz, A tipi tavuk seçimi yapmanız, A tipi tavukların verimleri yüksektir ve bunların seçilmesi doğru olacaktır. B tipi tavuklar ise istenmeyen tür demeyeceğim ama verimleri düşük olacaktır. B tipi tavukların yağ tutma oranı yüksektir ve yumurta verimleri düşük olacaktır. Üreticilerin ve bireylerin bu saydığımız özelliklere dikkat etmesini öneririz.

Piyasada Yumurtalar Ne Kadar Getiri Sağlar?

Yeşil Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği3.jpg

Yeşil ve diğer renklerde yumurtlayan tavuk cinslerinin; yumurtlama başına 20 ila 30 adet arasında olup, bu da ayda 200 ila 300 yumurta arası verimleri olmaktadır. Yeşil yumurtlayan tavuk fikri, fiyatı 5 TL olduğu düşünüldüğünde hiç de azımsanmayacak bir kar bırakacaktır. Diğer ülkelerde ticareti yapılan renkli yumurta fikri, ülkemizde yeni yeni ortaya çıkmaktadır, bireylerin ve üreticilerin bu alana

ilgisi yeni yeni çıkmaktadır. Ayrıca, yeşil yumurtanın sağlığa faydası da oldukça fazladır. Yeşil yumurta işine gireceklerin bu iş fikrini akıllarının bir kenarında bulundurması gerekir.

Bu Tavuk Cinsleri Hangileridir?

Yukarıda anlatıların ışığında, yeşil yumurtlayan tavuk cinsleri hangileridir. Yeşil olmasının sebebi tamamen tavuk cinsinden kaynaklanır. Bu tavukların kökeni Şili’dir. Bu cinsin ismi, Araucana’dır. Yeşil yumurtlayan tavukların yumurtasının; kalori, protein ve vitamin açısından diğer yumurtalardan daha zengin olmasıdır.

Köy yerinde küçük bir bahçede, kentte bir villa bahçesinde bu iş kolaylıkla yapılabilir. Rengarenk yumurtalar satarak ailenize ve çevrenize katma değer kazandırabilir, kazancınızı artırabilirsiniz. Bu da, piyasaya en yeni iş fikri olarak girmiştir.