İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Çalışır ?
  3. Wifi Nasıl Çalışır?

Wifi Nasıl Çalışır?

Wifi Nasıl Çalışır
2

WiFi’nin kısaltılmış bir terim olduğunu sanıyor olabilirsiniz. Aslında bir açılımı olmadığını duymak sizi şaşırtabilir. Terimin ne anlama geldiğiyle ilgili bazı teoriler vardır, ancak teknoloji topluluğunda terim için en yaygın kabul gören tanım Wireless Fidelity’dir. Biz ona kablosuz internet diyoruz.

WiFi Çalışma Sistemi

Wifi nasıl çalışır; Cep telefonları gibi WiFi ağı da bilgileri ağ üzerinden iletmek için radyo dalgalarını kullanır. Bilgisayardan radyo sinyaline gönderilen verileri çevirecek kablosuz adaptöre gönderir. Bu sinyal, anten vasıtasıyla yönlendirici olarak bilinen kod çözücüye iletilir. Kod çözüldüğünde, veriler Internet’e kablolu Ethernet bağlantısı üzerinden gönderilir.

Kablosuz ağ iki yönlü trafik olarak çalıştığından, internetten alınan veriler, bilgisayarın kablosuz adaptörü tarafından alınan radyo sinyaline kodlanır ve herkes kablosuz internet kullanabilir.

Kablosuz ağ, kullanıcı tarafından gönderilen veri miktarına uyum sağlamak için 2,4 GHz veya 5GHz frekans düzeyinde iletilir. 802.11 ağ standardıdır, kullanıcının ihtiyacına bağlı olarak biraz değişebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap