1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Nasıl Görüntülenir?

Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Nasıl Görüntülenir?

Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Nasıl Görüntülenir?

Google, ziyaret ettiğiniz web sitesinin kullanılabilir durumda olmamasına karşı yedek olarak her bir web sayfasının ziyaret ettiğiniz zamandaki anlık görüntüsünü alarak kayıt eder. Bu web sayfaları bilgisayarınızda Google’ın önbelleğinin bir parçası haline gelir. Web sayfasının görüntülemek isterseniz “Önbellek” yazan bağlantıyı tıklarsanız sitenin Google’da depolanan son sürümünü açmış olursunuz.

Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesi yavaşsa veya yüklenmiyorsa, sunucuları yanıt vermiyorsa bunun yerine önbelleğe alınan bağlantıyı kullanarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Web Sitelerine Hangi Durumlarda Bağlantı Problemi Yaşanır?

İnternette arama yaparken girdiğimiz web sitelerinin biz görmesek de arka planda verileri tutuluyor. Daha önce baktığınız ama sonra girdiğinizde yüklenme hatası veren ya da erişim yasağı konulan web sitelerindeki içeriklere tekrar ulaşmak isteyebilirsiniz. Web siteleri sunucusundan kaynaklı hata verebilir, web sitesi sahibi tarafından yayından kaldırılmış olabilir veya bazı dünya ülkelerinde siyasi, hukuksal vb. nedenlerden dolayı sitelere erişim yasağı getirilip web sitesinin yayınlanması durdurulabilir. Bu gibi durumlarda önbellekte tutulan veriler üzerinden tekrar web sitesindeki içeriğe ulaşmak mümkün olacaktır.

Önbelleğe Alınan Web Siteleri Nasıl Kayıt Alır?

Önbelleğe alınmış web sitelerinizi Google en son ziyaret ettiğinizde web sayfasının nasıl görünüyorsa o şekilde hafızasına kayıt eder. Telefonda ekran görüntüsü almaya benzer bu özelliği ile bir nevi web sayfasını ziyaret ettiğiniz en son tarihin ekran görüntüsünü kayıt etmiş oluyor.

Web sayfalarını Google Arama Sonuçlarında önbelleğe alınmış olarak görüntülemek için yapmanız gereken basit birkaç adım var.

Önbelleğe Alınan Bir Bağlantı Nasıl Geri Getirilir?

Bilgisayarınızda, görüntülemek istediğiniz sayfa için Google’dan arama yapın. Sitenin URL’sinin(web sitesinin adresinin) sağ tarafındaki yeşil aşağı oka tıklayın. Tıklayınca açılan Önbellek sekmesine tıklayın. Önbelleğe alınmış sayfaya geldiğinizde sayfanın yukarısında önbelleğe alınma tarihi ile ilgili bilgileri de yer alıyor. Sayfanın güncel haline gitmek isterseniz açılmış olan web sayfasının önbellekte tutulan sayfanın en üst satırında “Kaynağı Görüntüle” sekmesine tıklayın. Böylece web sitesinin daha önceki tarihte tutulan verileriyle sitenin güncel halini karşılaştırma imkânı bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap