İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Unutulmayan Yazılım Hataları Ve Sonuçları

Unutulmayan Yazılım Hataları Ve Sonuçları

Unutulmayan Yazılım Hataları Ve Sonuçları
4

Günümüzde yapılan bir yazılımın %100 normal olup olmadığını denemek ne yazık ki mümkün değil. Çünkü teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve firmalar da gelişen bu pazarda ilk sırada yer almak istiyor. Unutulmayan yazılım hataları ve sonuçları ile bazı durumlarda korkutucu bir hal alabiliyor.

En Unutulmaz Yazılım Hataları

En unutulmazlar listesinde Kara Pazartesi 1987 olayı birinci sırada yer alabilir. Hisseler yanlışlıkla otomatik satış talimatlarını tetiklemiştir. Bu nedenle Hong Kong’da başlayan satışlar Dow Jones’u %23 düşürmüştür. Therac-25 Tedavi cihazı hatası nedeni ile 6 kişi yoğun radyasyona maruz kalmış ve hayatını kaybetmiştir.

İnsanlara Maddi Zarar Veren Yazılım Hataları

1997 yılında Mars’a gönderilen uydu 1999 yılında yörüngede kayboldu. Bu da insanlara 125 milyon dolarlık bir zarar vermiş oldu. Daha önce mars’ın yörüngesinde dolaşması gereken uydu da Mars’a çakılmıştı. Burada da 125 milyon dolarlık bir hasar söz konusu olmaktadır. Yazılım hatası söz konusu olduğunda 2014 yılında Toyota’nın araçlarını geri çağırması akla geliyor. 160 bin Hybrid araç zamansız durduğu için geri çağırılmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap