1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları
5

Tüp Bebek Nedir

Farklı birçok etkene göre değişen tüp bebek fiyatları hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, aynı zamanda bu etkenlerin neler olduğundan da bahsedeceğiz. Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin yumurta ve spermlerinin laboratuar ortamında döllenmesiyle elde edilen tüp bebek yöntemi, anne baba olma özlemi çekenler için büyük bir umut kaynağı olmuştur.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkemizdeki başarı oranında Avrupa ülkeleri seviyesinde olması, tüp bebek fiyatları konusunda Türkiye’de tedavi gören kimselere büyük avantaj sağlamaktadır.

Tüp bebek ücretleri konusunda genel bir ortalama verecek olursak, 2018 yılı itibariyle 7 Bin TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Döviz kurlarının da tüp bebek tedavisi fiyatları için etkili olduğunu söylemekte yarar var.

Yukarıda verilen rakamın tamamen bir ortalamadan ibaret olduğu ve bu fiyatın aşağıda vereceğimiz etkenlere göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır.

Tüp Bebek Fiyatları İçin Etkili Olan Etkenler

Aşağıda verdiğimiz etkenler, tüp bebek fiyatları konusunda en belirleyici olanlardan bazılarıdır.

 • Tüp bebek tedavisinin yapılacağı tüp bebek merkezinin konumu ve tanınmışlığı, fiyatlara etki eden en önemli faktörlerden birisidir. Büyük bir şehirde tüp bebek ücretleri ile, küçük bir şehirde yer alan tüp bebek merkezi fiyatları arasında önemli farklar bulunabilmektedir.
 • Tüp bebek merkezinde çalışan doktorların tanınmış simalar olması da, fiyatlara etki eden faktörlerden birisi olarak öne çıkmaktadır.
 • Merkezde uygulanacak tedavi yöntemi, hastanın yaşı, daha önceden görmüş olduğu tüp bebek tedavileri varsa, fiyatlar konusunda bunlarda belirleyici rol oynamaktadır.
 • Tüp bebek fiyatları konusunda en önemli bir diğer etkenin ise, hastanın sosyal güvencesinin olup olmadığıdır. Sosyal güvencesi olan hastalar için tüp bebek tedavisi son derece az bir maliyetle sonuçlanırken, SGK ya da farklı sağlık güvencesi olamayan kişilerin ödeyeceği rakam, yukarıda da belirttiğimiz gibi ortalama 7 Bin TL civarında olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisinden önce dikkat edilmesi gereken, birçok önemli husus bulunmaktadır. Bunlara dikkat etmek, tüp bebekte başarı oranı için büyük önem arz etmektedir.

 • Tedaviden önceki 3 ay, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar terk edilmelidir.
 • Yine 3 ay öncesinden yapışan egzersiz ve ağır diyetler, mutlaka terk edilmelidir.
 • Tedaviye başlamadan 3 ay öncesinde, erkek hasta kesinlikle çok sıcak ortamlarda bulunmamaya özen göstermelidir. Hamam, sauna gibi ortamların yanı sıra, uzun süre güneş altında kalmamalıdır.
 • Özellikle erkek hastanın giyeceği iç çamaşırı ve elbiselerin, biraz daha rahat ve bol olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kola, meyve suyu ve benzeri asitli içecekler, kesinlikle terk edilmelidir. Mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanılmalıdır.

Tüp bebek fiyatları hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızın dışında, tüp bebek tedavi yöntemleri hakkında merak ettiğiniz diğer konulara da sitemizin diğer sayfalarından ulaşabilirsiniz.