İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme Yapılabilir mi?

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme Yapılabilir mi?

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme Yapılabilir mi?
4

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme

Bebek sahibi olma özlemi çeken çiftlerin en büyük umut kaynakları olan tüp bebek tedavisindeki başarı oranı, gelişen tıp teknolojisi ile birlikte önemli ölçüde artmıştır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranının artmasının yanı sıra, tedavi sürecinde en fazla rağbet gören tüp bebek cinsiyet belirleme uygulamasında da, %90’ın üzerinde başarı sağlanmaktadır. Cinsiyet belirleme işleminde uygulanacak yöntemlerde, bebekte görülebilecek genetik hastalıklar hakkında bilgi alınabilir olması da, büyük önem taşımaktadır.

Yazımızın devamında, tüp bebekte cinsiyet belirleme yapılabilir mi? Sorusunun cevabı ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme Nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlenmesi, genetik laboratuarlarda preimplantasyon hormonun salgılarının incelenmesi ve elde edilen embriyoların içinden bir hücre alınması ile yapılan bir işlemdir. Embriyodan alınan bu tek hücre sayesinde tüp bebek cinsiyet belirleme işlemi yapılmakta olup, bu hücre sayesinde aynı zamanda bebeğin doğumundan sonra görülebilecek down ve farklı kalıtsal hastalıkların olabilme ihtimali hakkında da, fikir yürütülebilmektedir.

Hangi Tüp Bebek Merkezleri Cinsiyet Belirlemesi Yapabilir?

Bu soruya genel olarak cevap verecek olursak, faaliyette olan ve teknik alt yapısı yeterli olan tüm tüp bebek merkezleri yapabilir diyebiliriz. Günümüzde her ne kadar yurtdışında bulunan tüp bebek merkezlerinin daha başarılı olduğu algısı bulunmaktadır. Ancak bu algının tam aksine, Türkiye’de bulunan tüp bebek merkezlerinde daha fazla başarı sağlanmaktadır. Kıbrıs tüp bebek merkezleri de, yine bu konuda büyük oranda başarı sağlamaktadır.

Ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs’ta bulunan tüp bebek merkezleri, birçok Avrupa ülkesinden daha gelişmiş ve başarı oranı daha yüksek merkezlerdir. Bu nedenle her yıl yurtdışından yüzlerce insan, bu merkezlerde tüp bebek tedavisi görmektedir. Hem tüp bebek başarı oranının yüksek olması, hem de tüp bebek ücretleri konusunda daha az maliyetin bulunması, bu merkezleri yabancılar için cazip hale getirmektedir.

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde ve ülkemizde, tüp bebek tedavisi yapan birçok merkez yer almaktadır. Merkezlerin çok olması bazı avantajlar sunarken, dikkat edilmediği zaman ise bu durum dezavantaja dönüşmektedir.

Tüp bebek merkezi seçerken öncelikle, merkezin ilgili bakanlıklardan izinli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu durum fazla rastlanmayan bir şey olsa da, tüp bebek gibi önemli bir tedavide yine de ihmale alınmamalıdır.

Mümkünse tedavi görmek istediğiniz merkezde aynı tedaviyi görmüş insanlarla iletişime geçerek, tedavi merkezi hakkında bilgi almakta yapabileceğiniz yararlı şeylerden birisi olacaktır.

Merkezin genel görüntüsüne bakmakta, basit bir iş olsa da önem taşımaktadır. İmajına önem veren kurumların, yaptıkları işlerde de daha profesyonel oldukları kanısının doğrulup payı yüksektir. Tüp bebek merkezleri için dikkat etmeniz gereken etkenlerden birisi de, tedavi merkezi ve bu merkezde çalışan doktorların tanınırlığıdır.

Tüp bebek cinsiyet belirleme konusunda merkezin kapasitesi fazla önemli olmasa da, yinede değerlendirilmesi gereken bir durumdur.