1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Trafik Sigortası Zorunlu Mudur?

Trafik Sigortası Zorunlu Mudur?

Trafik Sigortası Zorunlu Mudur?
2

Trafik sigortası nedir?

Trafik sigortası kaza anlarında kusur eğer bizde ise karşı tarafa vermiş olduğumuz maddi hasarı karşılayan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası suçlu biz isek eğer kendi hasarımızı karşılamaz karşı tarafta oluşan maddi hasarı karşılar. Eğer suçlu olan karşı taraf ise bu durumda o kişinin şahsi trafik sigortası sizin aracınızın hasarını karşılar. Kaza anında karşı tarafa verebileceğimiz maddi hasarın büyüklüğünün bir ölçüsü yahut sınırı olmayacağından zorunluluğundan önce kendimiz için trafik sigortası yaptırmamız en iyisidir.

Trafik sigortası kanunlar tarafından zorunlu kılınmış bir sigortadır her yıl yenilenmesi gereken bu sigorta yaptırılmadığı takdir de aracın trafiğe çıkışı kanun dışı olmuş olur ve herhangi bir polis çevirmesi sırasında araç bağlanarak sigortası yapılana kadar trafikten men edilir.

Trafik sigortası ve kaskonun farkı nedir?

 

Trafik sigortası daha öncede dediğim gibi hatalı siz iseniz eğer karşı tarafın maddi hasarını öder siz de kendi aracınızı kendiniz yaptırmak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda trafik sigortası aracınızı yanma sel çalınma gibi tehlikelere karşı da korumaz. Kasko ise aracınızı her türlü kazadan ve hırsızlıktan koruyan bir sistemdir aracınızda kasko var ise eğer bir kaza durumunda aracınız perte çıksa dahi kasko şirketi size aracınızın kasko bedeli tutarında ödeme yaparak sizi mağdur etmez. Ufak tefek kazalarda çarpmalarda kasko yardımıyla ücretsiz bir şekilde aracınızı tamir ettirebilirsiniz tabi bunun karşılığında da her yıl ödediğiniz kasko ücreti artacaktır.

Trafik sigortasında indirim nasıl alınır?

Zorunlu trafik sigortası da kasko mantığı ile çalışır kaza yapmadığınız sürece her yıl ödediğiniz ücret belli bir sistemde azalmaktadır trafik sigortası ücret artışının ya da indiriminin hesaplanmasında 7 basamak esas alınır. Örneğin ilk defa araba almış biri ilk sigortasını 4. basamaktan yapar eğer bir yıl içinde hatalı kazaya karışmazsa bir sonraki poliçesi 5. basamaktan yapılır ve indirimli olur.

Eğer bir yıl daha hatalı kazaya karışmazsa sonraki poliçesi 6. basamaktan yapılır ve indirim alır bir yıl daha böyle devam ederse 7. basamakta olur ve maksimum indirim olan %20 indirimden yaralanır. Eğer ilk yılında hatalı kazaya karışırsa 3. basamağa düşer ve poliçesini %20 zamlı öder. Trafik sigortası kanunlarımız tarafından zorunlu tutulmuştur yatırılmadığı taktir de aracın trafiğe çıkışı yasal olmayacaktır bunu unutmayın sayın okuyucular trafik sigortalarınızı yaptırmaya özen gösterin.