İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Temizlik Şirketleri Ne Kadar Kazanıyor

Temizlik Şirketleri Ne Kadar Kazanıyor

kartal temizlik sirketleri
3
Temizlik Şirketleri Ne Kadar Kazanıyor

TEMİZLİK ŞİRKETLERİ NE KADAR KAZANIYOR? KİMLER TEMİZLİK ŞİRKETİ KURABİLİR? TEMİZLİK ŞİRKETİ KURULURKEN NELER YAPILMALI?

Günümüzde çağın ve teknolojinin gelişmesi ve ev hanımlarının da oldukça fazla şekilde iş hayatına girmesi ile birlikte ortaya temizlik firmalarının doğması kaçınılmaz oldu. Eskilerde nadiren eve alınan bir yardımcı ile bu işi halleden insanlar artık tamamı ile profesyonel bir hizmet almak için temizlik şirketlerinin kapısını çalmaktadırlar. Özellikle 2015’den sonra %120 lik büyüme kat eden temizlik sektörü önceleri sadece kamu ve kurumsal firmalara hizmet veren demirbaş firmaların yanında mantar diye tabir edebileceğimiz küçük ve halka hitap eden firmalar kurulmasına olanak sağlamıştır. Peki, temizlik firması kurmak ve hizmet vermek için neler yapılmalıdır?

TEMİZLİK FİRMASI NASIL KURULUR?

Temizlik Şirketleri Ne Kadar Kazanıyor

Bir temizlik firması kurabilmek için ilk öncelikle resmiyette bir muhasebeci ile anlaşarak şirket veya bireysel olarak bir firma açmanız gerekmektedir. Resmiyette var olduktan sonra alacağınız vergi numarası ve fatura koçanları ile rahatlıkla iş yapmaya başlayabilirsiniz. Bulduğunuz işlere ufak bir ekip kurarak gidebilirsiniz. İlk öncelikli olarak sermayeniz küçük ve dar ise ihaleler yerine ev temizlikleri, koltuk yıkama, cam silimi gibi hizmetler verebilirsiniz. Temizlik isteyen bireylerin birçoğunun dikkat ettiği bir husus ise gelen personellerin ssk’lı olmasıdır. Bildiğiniz üzere iş kazalarında artık ev sahipleri de mesul tutulmaktadır. Bu nedenle ssk’sız personel çalıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız işlerde temiz ve titiz olup müşteriyi memnun bırakırsanız size olumlu geri dönüşler ve müşteri yelpazenizde hızla gelişme sağlayabilirsiniz.

TEMİZLİK FİRMASI KURMAK İÇİN NE KADAR SERMAYE GEREKLİDİR?

Bir temizlik firması kurmak için gereken minimum tutar günümüz şartlarında 50.000 TL’yi geçmeyecektir. 2 Adet profesyonel süpürge 1 adet koltuk yıkama gerekli kova, bez, deterjanlar ve bir adet araç ile rahatlıkla sektöre giriş sağlayabilirsiniz. Bu giriş sermayesi belirlediğiniz kriterlere göre değişiklik gösterebilir ve artabilir. Verdiğimiz rakam en küçük kuruluşlar içindir.

KİMLER TEMİZLİK ŞİRKETİ KURABİLİR?

Temizlik şirketi kurmak için özel bir diploma yâda belge istenmemektedir. TC vatandaşı olan her birey temizlik şirketi kurabilir ve işletebilir.

Bu konuda KOSGEB hibe ve kredisinden yararlanabilmenizde mümkündür. Özellik kadın girişimcilere pozitif ayrıcalık tanıyan KOSGEB sayesinde ekipman ve araçlarınızdan personel sigorta ve maaşlarına kadar destek alabilirsiniz.

TEMİZLİK ŞİRKETLERİ NE KADAR KAZANIYOR?

Bu tamamen hizmet verdiğiniz alanlara göre değişiklik gösterir. Biz ev temizlikleri yapan bir firmayı göz önüne alacak olursak. Ortalama bir eve 2 bayan ve bay personel gönderdiğinizde personellerin size masrafları yaklaşık 200 TL’yi bulacaktır. (Yevmiye+Sigorta) Bunun yanı sıra araç mazot ve deterjan demirbaşlar ile birlikte 250 TL gibi bir ekibin size masrafı olacaktır. Bu giderleri baz alarak fiyatı minimum 350 tl seviyesinde tutup ekip başı günlük 100 tl kar edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap