İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcatlar
  3. Televizyon Ne Zaman Bulundu

Televizyon Ne Zaman Bulundu

Televizyon Ne Zaman Bulundu
2

Televizyon bu gün hayatımızda hep varmış gibi olsa da bir zamanlar televizyon diye bir şey yoktu. Televizyon ne zaman bulundu diye bakarsak 20. Yüzyılın başlarında icat edildiğini görürüz. John Logie Baird tarafından 1923 yılında icat edilen televizyonun çıkış noktası Birleşik Krallıktır.

Televizyon Görüntüsü 3 Yıl Sonra Geliyor

Baird tarafından 1926 yılında ilk televizyon görüntüsü yayınlandı. 1930 yılına gelindiğinde televizyon evlere girmeye başladı. 1950’lerde ise ilk renkli televizyonlar ortaya çıktı. Televizyonun kitlelere yayılması ise 1960’lı yıllarda oldu. Televizyon sözcüğü  Latince uzak ve görmek sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.

Türkiye’de ilk televizyon yayını ise 1952 yılında yapılmıştır. TRT 1964 yılında kurulmuştur. Özel televizyon kanalları ise daha sonra ortaya çıkmıştır. Bu gün televizyon tasarımının geldiği nokta çok başkadır. LCD ve HD gibi kavramlar hayatımıza girmiştir. Akıllı telefonlar da birer küçük televizyon görevi de görmektedir. Tabi ilk televizyonlar arkalarında büyük bir kasası olan oldukça büyük televizyonlardı. Zamanla televizyon tasarımı inceldi ve sadece ekran şeklini aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap