İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Tek Kullanımlık Sanal Kart Nedir

Tek Kullanımlık Sanal Kart Nedir

sanal kart nedir nasıl kullanılır

Teknolojik gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte; yaşadığımız dünya da her şey interaktif ortama yansıtıldı. Artık günlük hayatımızda somut ögeler nadiren kullanılıyor. Çünkü günümüz insanı, ergonomik ve kullanışlı bir hayat tercih ediyor. Aynı durum tabi ki bankacılık hizmetlerinde de geçerli. Değişen dünyanın sebep olduğu değişen bankacılık ürünlerinden biri olan tek kullanımlık sanal kart üzerine hazırladığımız bir yazıyla sizlerleyiz. Peki, nedir bu TEK KULLANIMLIK SANAL KART ve nasıl kullanılır? Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Sanal Kart Nedir?

Manyetik kartlar hayatımıza girdiğinde insanoğlu için son teknoloji ve tabiri caizse mucizevi olarak görülmüştü. Para alışverişi, her türlü ödeme ve günlük ihtiyaçlarımızı gidermeye yönelik alışverişlerimizde kullandığımız manyetik kartlar nakit para yerine geçen son teknoloji örneği bir buluştu. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ile hayatımıza internet ve bilgisayar girdi.  Nakit paranın günlük harcamalar için kullanılmasını desteklemeyen günümüz şartları,  kredi kartlarını da somut bir nesne olarak barındırmak istemiyordu. Sonuç olarak bu düşünceden hareketle kredi kartları teknolojiye uyum sağlayarak sürekli ve tek kullanımlık sanal kart uygulamasına dönüşmeye başladı

 

Tek kullanımlık sanal kart nedir? sorusuna yanıt olarak; bir bankacılık ürünü olan kredi kartının online turudur diyebiliriz. Herhangi bir bankadan nasıl kredi kartı talebinde bulunabiliyorsanız, aynı şekilde sürekli ya da tek kullanımlık sanal kartınızı kullanıcı olduğunuz bankadan temin edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kullanıcısı olduğunuz bankanın size en yakın şubesinden sanal kart talebinde bulunmak. Öncelikle şunu belirtelim; talebiniz sonrasında elinize herhangi bir somut kart ulaşmayacak. Yani bir ek kart temin etmiyorsunuz. Bazı bankalar Tek kullanımlık sanal kart uygulamalarında prosedür olarak size kart plastiği ulaştırabilir ama elinize geçen bu kart ile işlem yapamayacaksınız. Aslında, tek kullanımlık sanal kart uygulamasının temel amacı da tam olarak bu. Çünkü sanal kart uygulamasında sadece internet üzerinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Mevcut kredi kartınızla eşleştirerek ya da dilediğiniz tutarda yükleme yaparak kullanabilirsiniz. Kart bilgileriniz tanımlandığında sanal kartınızın içerisinde herhangi bir bakiye bulunmuyor olacak. Eşleştirme işleminin sonrasında sizin seçeceğiniz tutar kadar para sahip olduğunuz mevcut kredi kartınızın toplam tutarından sanal kredi kartınızın bakiyesine eklenecek. Sonrasında sanal kartınızla internet alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir tutar oluşacak.

Tek kullanımlık sanal kartı nasıl kullanılır?

Değişen teknoloji maalesef bir takım yeni dolandırıcılık türlerinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Bahsettiğimiz sanal dolandırıcılık ya da internet dolandırıcılığı olarak adlandırılan tür. Tek kullanımlık sanal kart uygulamasında amaç aslında internet dolandırıcılığı riskini en aza indirmektir. Sanal kartınızla sadece interaktif ortamda harcama yapabilirsiniz. Bu şekilde sahip olduğunuz reel kredi kartınızın bilgilerinin internet ortamına sızmasını engellersiniz. Bu durumda her anlamda daha güvenli bir uygulama olur. Sanal kartınızla isteseniz de manuel olarak işlem yapamazsınız. Yani size prosedür olarak gönderilmiş olan tek kullanımlık sanal kartı alıp market alışverişi, fatura ödeme gibi uygulamalarda somut olarak kullanamazsınız. Limiti kendiniz belirleyeceğiniz için istediğiniz gibi tasarruf yapmanızda mümkün olur.

Tek kullanımlık sanal kartı taksitlendirme seçenekleri sunar mı?

Sanal kart uygulamaları interaktif ortamda ihtiyaçlarınızı giderebilmek için tasarlandığından birçok banka müşteri memnuniyeti ve rekabet amacıyla kampanya projeleri oluşturmuştur. Bu kampanya türlerinden biri de yaptığınız alışverişin miktarını bölerek ödeme yapmanızı kolaylaştıran taksit uygulamasıdır. Ayrıca tek kullanımlık sanal kart uygulamasında, kartınızın oluşacak olan asgari ödemesi mevcut kredi kartınızla ayni  tutarda belirleneceğinden, aylık ödeme miktarınızı öderken ödeme kolaylığı da sunacaktır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap