1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir

Özellikle Türkiye’de tüketilen temel besin gurubuna giren içeriğindeki lif vitamin değerleri ve mineraller sayesinde vazgeçilmeyen bir besin olan tam buğday ekmeğine faydaları ise şunlardır;

  1. Kan dolaşımını düzenleyerek tansiyon ve kalp damar hastalıkları riskini en aza indirir.
  2. İnsülin ve kan şekerini düzenleyerek diyabet riskini azaltır
  3. Obezite oluşmasını engelleyerek günlük enerji ihtiyacını karşılar
  4. E Vitamini açısından zengin olan tam buğday ekmeğinin içindeki antioksidan sayesinde bel ve basen çevresindeki oluşan genişlemeleri engeller.

Tam Buğday Ekmeğinin Diyetteki Yeri?

Özellikle zayıflama diyeti ve sağlıklı yaşam açısından diyet yapan bireylerin vazgeçilmezi olan tam buğday ekmeği kırk gram tüketildiğinde sadece doksan üç kalori vererek hem günlük iştah kesmeye yararken hem de sağlıklı kilo vermeye yardımcı oluyor. Tam buğday Ekmeğinin lif açısından zengin olması sebebi ile kabızlığı önleyerek beyaz undan yapılan ekmeğe nazaran kabızlığın önlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Kan şekerini düzenleyen tam buğday ekmeği günlük şeker ihtiyacını en aza indiriyor.

Tam Buğday Ekmeği ve Beyaz Ekmeğin Birbirinden Farkı Nedir?

Tam buğday ekmeği beyaz undan yapılan ekmeğe nazaran 5 kat daha fazla içeriğinde lif ve mineraller bulundurur. Günlük lif ihtiyacını tam buğday ekmeği günlük lif ihtiyacını 40 gramla karşılarken beyaz un yarısını karşılar.

Yorum Yap

Yorum Yap