İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Süper Ay Nedir?

Süper Ay Nedir?

süper ay nedir resimleri
3

İnternette bir çok kişinin araştırdığı süper ay nedir nasıl olur nezaman olur gibi sorularınızın cevabı makalemizde.

Ay, Dünya’nın yörüngesinde dönüyor ve gelgit kilitli – bu, gezegenimizin döndüğü gibi dönmek yerine bize hep aynı yüzü gösterdiği anlamına geliyor. Bu nedenle, etrafımıza yayıldığı halde, yarım ayı, aydaki balık tutan adamı her zaman (veya kültürel tercihlerinize bağlı olarak ayın tavşanı) görebilirsiniz. Fakat ay doluyken gökyüzünde büyük ve aydınlık olsa da, bu sadece güneşten gelen ışığı yansıttığı için. Fakat ay her zaman hareket ediyor, bu yüzden farklı açılardan güneş ışığına çarpıyor. “Yeni ay” sırasında bize görünmez, çünkü uydumuz tam güneş ile aramızda; ayın sözde karanlık tarafı bir şehir gibi aydınlatılıyor, ancak görebildiğimiz taraf gölgede. Dünya güneş ve ay arasında doğru açıda olduğunda dolunay olur, bu yüzden güneş ışığı görebildiğimiz kısma çarpar. Ve tüm diğer aşamalar, bu aşırı uçlardan birinden diğerine geçiştir.

Süper Ay

Süper Ay Nedir?

Ay her zaman Dünya’dan tam olarak aynı mesafede uzak değildir, çünkü yörüngesi kusursuz bir şekilde dairesel değildir. En yakın noktaya “perigee” denir ve en uzak nokta “apogee”dir. 2018’in en yakın perigee’si ve en uzak apogee’si her ikisi de Ocak’ta gerçekleşti ve aradaki fark yaklaşık 30.000 mil idi.

Mesafedeki bu orta büyüklükteki değişime önem vermenizin nedeni, normal bir ayı süper hale getirmesidir. Bir batıl inanışa göre Dolunay, cehenneme yakın olduğunda, daha büyük bir leke arayacak.

Yorum Yap

Yorum Yap