1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Spirulina Nedir?

Spirulina Nedir?

Spirulina Nedir2

Spirulina nedir sorusu son zamanlarda sağlıklı yaşam trendiyle beraber dikkat çekmeye başladı. Tarihi zamanlar kadar eski olan spirulina, dünyanın ilk süper besin ürünüdür. İçeriğindeki zengin besin değerleri sayesinde ona rahatlıkla süper besin denilebilir.

Spirulina İçerisinde Neler Var?

Spirulinanın içeriğinde % 55 ile % 70 arasında protein (sığır eti, tavuk ve soya fasulyesinden fazla), 9 esansiyel ve 10 esansiyel olmayan amino asit, ayrıca yüksek seviyelerde gamma-linolenik asit (GLA), beta-karoten, linoleik asit, arakidonik asit, B12 vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, nükleik asitler RNA ve DNA, klorofil ve sadece mavi-yeşil alglerde bulunan bir pigment-protein kompleksidir. Spirulina özellikle vegan beslenme trendiyle daha çok gündeme gelmiştir.

Spirulinanın Faydaları Nelerdir?

Spirulinanın yararları oldukça fazladır. Dayanıklılığı arttırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olurken, kişinin enerjisinde anında bir artış sağlar. Bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur ve kalp, karaciğer ve böbrekler için olağanüstü destek sağlar. Spirulinanın faydalarından bir de kandaki toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak doğal bir detoks uygulamasıdır.

Spirulina aynı zamanda doğal bir iştah kesicidir ve vücudun sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca çok güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve vücudun pH’ını dengelemeye yardımcı olur, böylece vücuttaki iltihabı güvenli bir şekilde azaltır.

Yorum Yap

Yorum Yap