İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Şok Diyet Zararlı Mıdır

Şok diyet zararlı mıdır gibi diyet programları hakkında endişeler havaların ısınmasıyla artıyor. Yaz mevsimine sayılı günler varken herkesin aklında kilo vermek ve fit görünmek var. Her sene bunun için yeni yeni diyet programları çıkıyor. Bunlardan biri de şok diyet.

Şok diyet aynı zamanda ’13 günlük diyet’ olarak da adlandırılır. Metabolizma yoluyla kilonuzu azaltmanıza yardımcı olur. Şok diyeti metabolizma hızınızı arttırır, böylece metabolizma yardımı ile yağlarınızı ve kalorilerinizi yakar.

Şok Diyetin Programı

Bu diyette uyulması gereken başlıca kurallar vardır. Bunlar;

  • İlk kural kesinlikle hile yapmamak ve programa harfiyen sadık kalmaktır. Şok diyet beslenme programı kısa olabilir fakat etkili olması buna bağlıdır.
  • İkinci kural, bu şok diyeti sırasında alkolsüz içeceklerden veya alkollü içeceklerden uzak durmaktır.
  • Yemeğinize lezzet katmak için, etinize veya sebzelerinize çeşniler ekleyin.
  • Soğuk veya ılık malzemeleri uygun bir şekilde belirtilen miktarda kullanın.
  • 2 haftanızı uygun şekilde planlamaya çalışın.
  • Doktor desteği almaktan çekinmeyin.
  • Yiyeceklerle aç kalsanız bile kalori dolu olanlarından uzak durmaya çalışın.

Şok diyet programı hafta içi takip edilir ve hafta sonu istediğinizi yiyebilirsiniz. Fakat alkollü içecekler hala yasaktır. Bu programla özellikle ilk günlerde sıkı bir şekilde kalori yakarak 133 gün içerisinde 25 kilo vermeniz amaçlanmaktadır.

Şok Diyetin Zararı Var Mıdır?

Şok diyeti uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışın. Hızlı kilo verdireceği için şok diyetin farklı yan etkileri ve zararları olabilir; dehidrasyon, kas kaybı, ruhsal dengesizlikler gibi.

Yorum Yap

Yorum Yap