İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Şifa Kaynağı Muşmula Faydaları ?

Şifa Kaynağı Muşmula Faydaları ?

ifa Kaynağı Muşmula Faydaları 2
4

Şifa Kaynağı Muşmula Faydaları nelerdir

Türkiye’de birçok yerinde muşmula yetişiyor. Kış ayının gelmesiyle birlikte tezgâhlarda yer alan muşmulanın birçok hastalığa sağlık açısından faydası bulunuyor. Muşmulanın faydaları say say bitmiyor. Şifa Kaynağı muşmula, birçok hastalığa iyi geliyor.

Muşmula ilk olarak Japonya’da yetiştirildi. Şimdi tüm dünyada yetiştirilebiliyor. Türkiye’de en çok Karadeniz bölgesinde yetişiyor. Halk arasında gelin boğan meyvesi olarak ta biliniyor. Yetiştiği bölgenin iklimine göre kırmızı veya kahverengi renkte karşımıza çıkıyor. Bol çekirdekli olduğu gibi ağızda buruk tat bırakır. Olgunlaşan muşmulalar daha tatlıdır.

Muşmula meyvesi iki veya üç metreye sahip ağaçlarda yetişmektedir. Kırsal ve sert iklimlerde daha çabuk yetişir. Ev hanımları tarafından muşmula sirkesi, muşmula pekmezi, çayı ve reçeli yapılır.

Muşmulanın zararları nelerdir

Bağışıklık sistemini yükseltir. Solunum sistemini koruyarak virüslere karşı savaş açar. Muşmula için halk arasında doğal afrodizyak olarak bahsediliyor.

Diş Eti Hastalıkları

Muşmulanın içinde yüksek oranda C vitamini bulunur. Diş ve diş eti hastalıklarından korur.

Kabızlığı Önler

Muşmula içinde bol miktarda lif bulunur. Çok muşmula tüketerek içinde bulunan lifler sayesinde kabızlığı giderebilirsiniz.

Şifa Kaynağı Muşmula Faydaları 2
Şifa Kaynağı Muşmula Faydaları 2

Karaciğeri Temizler

Muşmulanın içinde bitkisel ve köklü lifler bulunur. Kanda yer alan iyi kolesterol seviyesini düzenler. Böbrek ve karaciğeri de temizler.

Baş Dönmesine Son

Baş dönmesi ve bayılmayı engeller. Görme hissini iyileştirir.

Kansere Karşı Korur

Muşmula içinde yüksek oranda antioksidan bulunur. Kanser, katarakt, diyabet gibi hastalıklara karşı yardımcı olur. Günde en az yedi adet tüketin. Beyin hücrelerinde yer alan nörolojik hastalıklar ve hafıza kaybına karşı korur.

Muşmula şurubu sayesinde öksürükten kurtulabilirsiniz. Muşmula çayı balgam sökmeye çözüm oluşturur.

Muşmula Çayı Nasıl Yapılır?

Bir avuç muşmula, bir litre su ve bir miktar bal kullanın. Bir litre suyun için muşmulaları ekleyin. Biraz kaynattıktan sonra bal ilave edin. Günde üç kez içerek birçok hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap