İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kimdir ?
  3. Selda Bağcan Kimdir? Selda Bağcan’ın Hayatı

Selda Bağcan Kimdir? Selda Bağcan’ın Hayatı

images
3

Selda Bağcan’ın Hayatı

Türkiye’de adından sıkça söz ettirmeyi başaran sanatçılar arasında yer alan Selda Bağcan, politik kimliği ile ön plana çıkmış sanatçılardan birisidir. Selda Bağcan’ın hayatı müziğin yanı sıra, siyasi aktivistlikler ile de doludur. Aşağıda Selda Bağcan’ın hayatı kapsamlı olarak anlatılmıştır.

 Selda Bağcan Kimdir?

selda bağcan1
selda bağcan1

Aktivist, şarkıcı, şarkıcı ve söz yazarı diyerek, Selda Bağcan kimdir? Sorusunu 5 kelime ile kısaca cevaplamak mümkündür. Muğla’nın Menteşe ilçesinde 1948 yılında dünyaya gelen Selda Bağcan, daha 1 yaşına girmeden babasının memuriyeti nedeniyle Van’a yerleşmek zorunda kalmıştır.

Henüz 10 yaşlarında iken gitara merak salan ve gitar çalmayı öğrenen sanatçı, 1971 yılında ise Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin Fizik Bölümünden mezun olmuştur. Üniversitenin son yıllarında amatör müzik yapmaya başlayan sanatçı, Erkan Özerman’ın desteği ile 45 lik plak çıkarmış ve profesyonel müzik hayatına adım atmıştır. Selda Bağcan’ın hayatı müziğin yanı sıra, politik aktivistlikler ile doludur. Selda Bağcan’ın hayatı bu süreçten sonra değişmeye başlamış ve yurtiçinde ve yurtdışında birçok konsere çıkmaya başlamıştır.

Selda Bağcan’ın Hayatı Ödüllerle Dolu

Gitmiş olduğu birçok organizasyondan ödül alarak dönen Selda Bağcan’ın hayatı, deyim yerindeyse adeta ödüllerle doludur. Bulgaristan’da düzenlenen bir festivale 1972’de Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın görev vermesiyle, Türkiye’yi temsilen katılmış ve buradan Altın Orfe Festivali ödülünü almıştır. CHP’nin Almanya’da ki kuruluşu olan Halk Devrimci Federasyonu Federasyonun Almanya’da Alman Sosyal Demokrat Parti ile birlikte düzenlediği etkinliklere katılmış ve buradan da ödüller almıştır.

Ünlü sanatçının hayatı, aynı zamanda yasaklarla ve aldığı cezalarla geçmiştir. 1980 darbesi sürecinden sonra, 1981 ve 1984 yılları arasında 3 defa Metris cezaevine girmiştir. 1980 ve 1987 yılları arasında ise, pasaport yasağı konulması nedeniyle, yurtdışına gidememiştir. Bu süreçte festival düzenleyen bir Alman komitesinin daveti üzerine, yasaklar nedeniyle Almanya’ya gidememiştir. Bunun üzerine festival komitesi sanatçıyı onurlandırmak için, festival plağında Selda Bağcan’ın bir şarkısına yer vermiştir.

selda bağcan kimdir2
selda bağcan kimdir2

Pasaport yasağı devam ederken Alman kadın vakıflarından birisinin Türkiye’ye baskısı üzerine, pasaport yasağı 1987 yılında kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra yine birçok Avrupa ülkesinde festivallere katılan Selda Bağcan’a, festivallerde ödüller verilmiştir.

Selda Bağcan’ın hayatı boyunca yurtdışından aldığı ödüller, diğer sanatçılarla kıyaslanamayacak derecede fazladır. 2000’li yıllarda kendi müzik yapım şirketi olan, Majör Müzik Yapımını kurmuştur. Birçok film müziği de yapan sanatçı hala hayatta olsa da, yaşlanması nedeniyle eskisi gibi fazla etkinliklere katılmamaktadır.