İlginizi Çekebilir
Steve Jobs Kimdir 2
  1. Ana Sayfa
  2. Kimdir ?
  3. Recep Tayyip Erdoğan’ın Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Hayatı

indir 3
4

Recep Tayyip Erdoğan’ın Hayatı

Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli siyasetçilerden birisi olan Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı, baştan aşağı siyasi başarılarla doludur. 26 Şubat 1954 İstanbul doğumlu olan Recep Tayyip Erdoğan, aslen Rizelidir.

Recep Tayyip Erdoğan Ne Mezunudur? Eğitim Hayatı

Son dönemlerde Recep Tayyip Erdoğan ne mezunu? Sorusu, en önemli tartışma konularından birisi olmuştur. İlkokulunu Kasımpaşa Piyale ilkokulunda tamamlayan Erdoğan, ortaokul ve lise eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversiteyi ise Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler bölümüyle tamamlayan ünlü siyasetçi, 1981 yılında üniversiteden mezun olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Hayatı
Recep Tayyip Erdoğan’ın Hayatı

Gençlik Yılları ve Siyasi Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı, siyasi başarılarla dolu demiştik. Zira gençlik yıllarında girmiş olduğu siyasette, parti teşkilatlarının en alt seviyesinde yer alan bir siyaset adamı olarak, cumhurbaşkanlığı makamına erişmeyi başarmıştır.

Adeta spor ve siyasetle sarmaş dolaş olan Erdoğan, 1969 ve 1982 yılları arasında amatör futbolla yakından ilgilenmiştir. Yine bu süreç içerisinde, aktif olarak siyasetin içerisinde yer almıştır. Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) gençlik kollarında görevler alan Erdoğan, bu dönemde MSP Beyoğlu gençlik kolları başkanlığı yapmıştır. Burada gösterdiği başarılı çalışmaların ardından, MSP İstanbul Gençlik Kolları başkanlığına getirilmiştir.

Refah Partisi Dönemi

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı, siyasi başarının en önemli örneklerinden birisidir. Zira Refah Partisi döneminden sonra, tamamen bir yükselişe geçmeyi başarmış ve her geçen gün siyasetin iliklerine kadar işlemiştir. Refah Partisinin kurulmasıyla birlikte Beyoğlu ilçe başkanlığı yapmıştır. Sonrasında ise başarılı çalışmalar sergileyerek, Refah Partisi İstanbul il başkanlığı görevine getirilmiştir. İl başkanlığı döneminde de başarı yakalayarak, Refah Partisi MKYK üyesi olmuştur.

İstanbul İl Başkanlığı döneminde genç ve kadınların siyasette aktif olmasını sağlayarak, Refah Partisi ve isminin İstanbul’da geniş bir tabana yayılmasını sağlamıştır. Yapmış olduğu çalışmalar sayesinde Refah Partisi, 1989 yerel seçimlerinde Beyoğlu’nda büyük başarı kazanmıştır. Bu başarı ve teşkilatlanma stratejisi daha sonra, Refah Partisi için tüm yurt genelinde çalışma stratejisi haline gelmiştir.

İstanbul Belediye Başkanlığı

90’lı yıllara kadar Refah Partisi’nin çeşitli kademelerinde görev alan Erdoğan, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde partisinin İstanbul belediye başkan adayı olmuştur. Belediye başkanlığı döneminde mega kent İstanbul’un kronikleşmiş birçok sorununa önemli çözümler üreterek, adından yine söz ettirmeyi başarmıştır.

İstanbul’un en önemli sorunları arasında yer alan su ve çöp sorununu başkanlığı döneminde çözerek, trafik sorununuysa önemli ölçüde azalttı. 2 milyar dolarlık borçla devraldığı belediyenin borçlarının önemli kısmını ödemekle birlikte, bu süreçte İstanbul’a 4 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Cezaevi Süreci

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı denilince akla ilk gelenlerden birisi, siyasi yasaklar olmaktadır. İstanbul belediye başkanıyken Siirt’te okuduğu bir şiir nedeniyle, belediye başkanlığı görevi elinden alınarak mahkemelerce yargılandı. Bu yargılanmanın ardından 4 ay cezaevinde kaldı.

Tahliye olduktan sonra kamuoyunda parti kurması için oluşan yoğun talep üzerine, eski yol arkadaşları ile günümüz Ak Partisini kurdu. 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan Ak Parti, 2002’de girdiği ilk seçimlerde büyük bir oy alarak tek başına iktidar oldu.

Hakkında milletvekili seçilmesine engel bir mahkeme kararı olduğu için, milletvekili adayı olamadı. Partisinin iktidar olması nedeniyle bu yasak kaldırıldı ve Siirt milletvekilinin istifa etmesi üzerine, Siirt’te yenilenen seçimlere katılarak milletvekili oldu.

%85 oy alarak 22. Dönem milletvekili olarak meclise girdi. 15 Mart 2003’te Başbakanlık görevini devraldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı, bu süreçten sonra birçok reformla dolu geçecekti. Türk Lirasından 6 sıfır atılması, enflasyonda tek haneli hedefler, İMF borçlarının ödenmesi, bunlardan en önemli olanlarıydı.

Ak Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık döneminde, birçok başarılı seçim sonucuna imza atmayı başardı. Sonrasında ise 10 Ağustos 2014 günü ilk defa halk oylarıyla, ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi. Ülkemizin 12. Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, başkanlık sistemi teklifi ile kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bu teklifi referanduma götürerek, Türk tipi başkanlık modelini Türkiye ile tanıştıran isim oldu.

16 Nisan 2017 seçimlerindeyse, halkın oylarıyla birçok adayı geride bırakarak, Türkiye Cumhuriyeti 1. Başkanı unvanını alan isim oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı, yukarıda bahsedilenler dışında birçok başarı hikayesi ile doludur. Emine Erdoğan ile evli olan Recep Tayyip Erdoğan, 2 kız ve 2 erkek olmak üzere 4 çocuk sahibidir.