1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Pet Shop İşletmesi Kurmak Maliyeti

Pet Shop İşletmesi Kurmak Maliyeti

Pet Shop İşletmesi Kurmak
1
Pet Shop İşletmesi Kurmak Maliyeti

Pet Shop sözcüğünü duymayan kaldı mı? Ne demektir; evcil hayvanlarımız için ihtiyaç maddelerini bulduğumuz dükkanların genel adıdır. Pet Shop İşletmesinde; başlıca mamalar ve evcil arkadaşlarımız için gerekli gereçler (tasmalar, kulübeler, yastıklar) bulunmaktadır. Pet Shop İşletmesinde, akvaryum satış noktalarında olduğu gibi evcil havyan satışı da yapılır. Başlıca hayvanlar; kediler, köpekler, kuşlar gelmektedir. Siz de işletme açmaya niyetliyseniz, Pet Shop İşletmesi uygun olabilir. Pet Shop İşletmeniz için bir iş planı yapınız; müşteri kitlesi, kar oranı, sattığınız ürünleri çeşitlendiriniz.

Reklamın Önemi Büyüktür?

 

Her türlü işletme sahibi için reklamlar olmazsa olmazdır. Elinizdeki sermayeye göre, reklamlarınızı çeşitlendiriniz, sosyal ağları kullanınız (facebook, instangram vs.), ayrıca firmanızın isminizin olduğu bir web sayfası da işinizi görebilir; bu sayılanları çoğaltabilir daha çok müşteri çekebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti olmazsa olmazdır. Yine ben çok maliyetli bir işe girdim, web sitesi açamam diyorsanız o zaman el ilanlarıyla işletmenizin reklamını yapabilirsiniz. İlgilendiğiniz alan canlı hayvan satma işini de içeriyorsa, daha bilgili, sabırlı ve çevrenizde sizlere yardımcı olabileceklerden yardım almaktan kaçınmayınız. Pet Shop İşletmenizin yakınlarında bir Veteriner de olması sizin için avantajlıdır. Canlı hayvan satanlar ve yine mamalar, diğer evcil hayvan gereçleri için takıldığınız noktalarda, Veterinere danışabilir, onların tavsiyelerini alabilirsiniz. Müşterilerinize bu sayede daha ayrıntılı ve doğru, doyurucu bilgiler sunabilirsiniz. Paylaşmak güzeldir.

Pet Shop İşletmesi İçin Eğitimi Nerden Alırım?

Pet Shop İşletmesi kuracaklarda aranan şartlar; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun belirlediği sertifikaya sahip olunması (bu sertifika, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü veya Veteriner Hekimleri Odası tarafından açılan kurslarla alınır), kişinin ilkokul mezuniyetinin bulunması, bir bedensel engelinin olmaması, bu işi yapabilecek güç ve yetenek sahibi olması gerekir. Pet Shop İşletmesi için kurs imkanları bulunur. Bu kursu veren kurum ise Milli Eğitim Bakanlığıdır. Kursu tamamladığınızda “Milli Eğitim Bakanlığından belgenizi alabilirsiniz” ya da Belediyelerin düzenlediği kurslara katılabilirsiniz. Belediyeler tarafından kursun süresi 60 saat olarak güncellenmiştir.

Tüm bu yukarıda sayılan şartları yerine getirenler, Pet Shop İşletmesi açmaya hak kazanırlar. Sizlerde yakınlarınızda olan bu kurs imkanlarını takip ederek, işletmeniz için gereken bilgi ve becerileri elde edebilirsiniz. Ve müşterilerinize daha aydınlatıcı açıklamalar ile yol gösterebilirsiniz.

Ne Kadarlık Bir Bütçe?

Her tür işletmenin olduğu gibi Pet Shop İşletmek masraflı ve bir o kadar emek gerektirir, zaman ister. Harcanan zamanınızı en karlı şekilde geri kazanabilmeniz sizin elinizde olacaktır. İşin gerektirdiği tüm planlamalar (dükkan konumu, müşteri potansiyeli, kiralar ve vergiler gibi) doğru ve düzgün yapılmalıdır. Tüm planlamaları yapanlar için daha da açalım; bugünün koşullarında Pet Shop açmak için, 40 ila 60 bin TL arası bir rakama ihtiyacınız olacaktır. Yine elinizde yeterli maddi kaynak yoksa, bankalar aracılığıyla düşük faizli kredi kullanmanızda fayda vardır.

Ek olarak, burada farklı finansal zorluklar karşınıza çıkabilir. Bankalar size kredi vermeyebilirler. Burada birçok kişi vazgeçme noktasına gelebilir. Fakat, burada size ilaç gibi gelebilecek KOSGEB aracılığıyla verilen kredileri önerebiliriz. KOSGEB tarafından kullandırılan paranın faiz oranları cazip, taksit sayısı da uzundur. Uzun vadeli kredi kullanmanız da, Pet Shop İşletmeniz için çok daha iyi

olacaktır. Kredi ödemeleri düşük olacağından, ödemeyi düşünmekten çok işinize daha çok konsantre olursunuz. KOSGEB kredisi için web sitesini ziyaret edebilir ve bilgilenebilirsiniz.

Kar Oranım Ne Kadar Olur?

İşletmelerde temel sorun girdi maliyetlerinin boyutudur. Yani çok sayıda ürünün işletmede hazır bulundurulması zorunludur (köpek maması, bisküviler, tasmalar, yastıklar gibi), bu kadar ürünün hazır bulunması içinde parasal anlamda probleminizin olmaması gerekir. İşletme sahipleri için; sabırsız olamazlar, ekonomik koşulları görmezden gelemezler. İşletmeniz için en kaliteli ve ucuz ürünü sürekli bulundurmalı ve sirkülasyonunu sağlamalısınız. Kar mı? Evet, tüm saydıklarımız ışığında bir veya iki yıl içerisinde 25 ila 65 bin TL seviyesinde bir kar elde edilebilir.

Başarılı İşletme İçin Olmazsa Olmaz Nedir?

Pet Shop İşletmesi açmak için dükkanın açılacağı yerin önemi büyüktür. İşletme ana cadde üzerinde mi yoksa ara sokakta mı olacak, tüm bu sayılanlar sizin işletmenizin görünürlüğü, müşteri potansiyeli gibi sebeplerde artırıcı veya azaltıcı kar olarak karşınıza çıkacaktır. İşletme için kullanılan reklam da önemli yere sahiptir. İnsanlar, işletmenizden haberdar olmalı ve sizin işletmenize yönelmelidir. Bir web sayfanızın bulunması, eş dost akraba ile kulaktan kulağa işletmenin isminin yayılması, sosyal medyanın etkin şekilde kullanılması “İşletmenizin Bilinirliliğini” artıracak unsurlardır. Reklamı etkin bir şekilde kullanın ki; müşteri sayınız artsın, karınız büyüsün ve piyasada kalıcı bir işletmeniz olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap