İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Su Terapisinin İnanılmaz Faydaları

Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Su Terapisinin İnanılmaz Faydaları

cilt

Parlayan bir cildin sırrını bilmek ve sağlıklı bir tene sahip olmak ister misiniz? Bir bardak su için… Bunu ilk kez duymuyorsunuz biliyoruz ama ne derece doğru olduğunu tam olarak biliyor musunuz? Ya da neden suyun bu derece etkili olduğunu biliyor musunuz? Bu yazımızda size su ve parlak sağlıklı cilt arasındaki bağlantıdan bahsedeceğiz.

Yazının İçeriği:

 • Parlayan Ciltler İçin Su Terapisinin Arkasındaki Bilimsel Gerçekler,
 • Su Terapisinin Cilt İçin Faydaları,
 • Sağlıklı Bir Cilt İçin Japon Su Terapisini Takip Etme Rehberi,
 • Su Terapisine Başlamadan Önce Ya Da Terapi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenlerdir.

Parlayan Ciltler İçin Su Terapisinin Arkasındaki Bilimsel Gerçekler

Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Su Terapisinin İnanılmaz Faydaları
Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Su Terapisinin İnanılmaz Faydaları

Cilt bakımına ya da dermatoloğunuza her gidişinizde ‘’Yeterince su içmiyorsunuz’’ cümlesini duymuşsunuzdur. Vücudunuzun % 75’i sudur. Su seviyesindeki azalmalar vücutta en çok alan kaplayan cilt de dâhil olmak üzere bütün organları etkiler.

Cildiniz yeterince su alamazsa kurur ve pul pul bir görünüm alır. Kuru cilt yaşlılık lekeleri ve kırışıklık oluşumuna eğilim yaratır. Her gün ter ve idrarla kaybedilen suyun seviyesini korumak için azalan suyun telafi edilmesi gerekir.

Japonlar şaşırtıcı pürüzsüz ve ışıltılı su terapisine inanıyorlar. Bu makalede daha sonra duru bir cilt için su terapisi adımlarını paylaşacağız. Fakat daha önce kimin daha çok su terapisine ihtiyacı olduğunu inceleyelim.

Su Terapisinin Cilt İçin Faydaları

Herhangi bir şeyden çok fazla tüketmek vücudunuz için toksik etkide bulunur. Bu yüzden su terapisi ile başa çıkıp çıkamayacağınızı bilmelisiniz. Cildinizi kuru hissedebilirsiniz ve suya ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu böyle olmayabilir. Bu nedenle su terapisinin size uygun olup olmadığını test etmekte yarar vardır. Bunu yapmak için kuru cilt ve susuz cilt arasındaki farkın anlaşılması gerekir.

Kuru Cilt: Kalıtsaldır ve doğal yağların ( ya da sebumun) yetersiz üretiminden kaynaklanır. Cildiniz tiroid bezinin yetersiz çalışması ya da hormonlardaki dengesizlik nedeniyle de kuru olabilir. Cildiniz kuru ise cilt bakım programınıza yağlar ve nemlendirici kremler ekleyerek bu durumla  savaşabilirsiniz.

Susuz Cilt: Temel olarak daha az su alımı, sağlıksız beslenme, hava durumu değişiklikleri ve aşırı kafein tüketimi gibi dış faktörlerden kaynaklanır. Tüm bu faktörler cildinizdeki su içeriğini tüketir. Bir başka deyişle susuz kalmış bir cilt sudan yoksundur ancak doğal yağları içerir. ( kuru ciltlerin aksine). Neyse ki bu geçici bir aşamadır ve aşırı su kaybını önlemek için su alımını arttırarak ve bazı yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirerek tedavi edilebilir.

Susuz Cilt Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler susuz cilt işaretleridir.

 • Ciltte Kaşınma

Aşırı sıcaklık cildinizdeki nemi artırabilir ve cildiniz kuruyarak kaşınır. Cilt yüzeyinize yağ görseniz bile kuru ve pul pul olmuş bir ciltle karşılaşırsınız.

 • Aşırı Cilt Hassasiyeti

Susuz kalmış cildin en çok fark edilen belirtilerinden birisi de cilt hassasiyetidir. Nem bariyeri bozulduğunda cildiniz kendini kirletici maddeler ve bakteri gibi dışarıdan cildi tahriş eden etkenlerden koruyamaz. Bu da belirtileri kötüleştirir ve daha fazla tahrişe, kaşıntıya, iltihaplanmaya neden olur.

 • Donuk Görünüm

Susuz kalmış bir cilt, hücre yenilenmesi gibi temel işlevleri dahi gerçekleştirmez. Başka bir deyişle düşük hidrasyon seviyelerinde cilt eski hücreleri tutamaz ve yenilerini oluşturamaz. Ölü hücreler cilt yüzeyinde birikmeye devam eder ve cildinizin donuk görünmesine yol açar.

 • Kırışıklar ve İnce Çizgiler

Yanağınıza nazikçe bastırın. İnce çizgiler görürseniz ( küçük bir çizgi ağı) , cildiniz dehidre olmuştur. Bunlar kaz ayaklarından ve gülme çizgilerinden farklıdır.

Su tedavisi, susuz kalmış cildinizi düzeltmenin ve onu daha berrak ve güzel hale getirmenin yoludur. Su tedavisinin cilt için muazzam güzellik yararları vardır.

Su Terapisinin Faydaları

Su terapisinin yararları şunlardır:

Cildin Kalınlığını Ve Yoğunluğunu Attırır

Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Su Terapisinin İnanılmaz Faydaları
Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Su Terapisinin İnanılmaz Faydaları

Cildiniz vücudunuzun toplam su içeriğinin yaklaşık % 30’nu içerir. Cildinizin elastik ve dolgun kalmasını sağlamak, çevresel faktörler nedeniyle olabilecek nem kaybını önlemek için bu yüzdeyi korumak önemlidir. Su alım miktarınız düşükse, cildiniz aşırı su kaybını önleyemez ve esnekliğini kaybeder. Yeterli su alımı, cilt yoğunluğunu ve kalınlığını korur ve nem kaybını önler. Bu da cildinizi sağlıklı tutar.

Vücuttaki Toksinlerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

Böbreklerinizin toksinleri vücudunuzdan atmak için suya ihtiyacı vardır. Böbrekler atıkları kan dolaşımınızdan süzer. Böylece organların oksijen açısından zengin, saf oksijen içeren kan almasını sağlar. Cildiniz gerekli besinleri ve oksijeni kan yoluyla alır. Kanınız temizlenmezse cildiniz parlayamaz.

Normal Cilt İşlevlerinizi Geliştirir

Su kaybını önlemekten ve toksinleri gidermekten, D vitamini sentezlemeye ve vücudunuzu güneşin zararına karşı korumaya kadar cildiniz için her gün birçok işlev uygular. Günlük yeterli miktarda su alımı cildinizin görevini etkili bir şekilde yapmasına yardımcı olur.

Bir çalışmada içme suyunun insan derisi hidrasyon düzeyleri ve diğer işlevler üzerindeki etkisini değerlendirildi. Denekler bir ay boyunca her gün yaklaşık 2 litre su içtiler. Sonuçlar içme suyunun  sadece cildin normal fizyolojisinin korunmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda yüzeysel ve derin cilt nemlendirme seviyelerini de arttırdığı  gözlenmiştir.

Su alımını cildinizin sağlıklı kalmasında önemli rol oynadığı oldukça açıktır. Cildinizi sağlıklı ve parlak tutmak için Japon su terapisini nasıl izleyebileceğinizi anlatalım.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Japon Su Terapisi Takip Rehberi

Uygulama basamaklarına geçmeden önce size bazı teşvikler:

Bir araştırma içme suyunun her gün yaktığınız kalori miktarını arttırarak kilo vermenize de yardımcı olabileceğini gösterdi. Yeterince su içtiğinizde Dinlenme sırasında yakılan kalori miktarı artar. Bütün bunlar suyun termojenik etkisinden dolayı olur.

Not: Termik etki  vücudunuzun bir gıda maddesini işlemek için harcadığı kaloridir.

Adım 1

Sabah kalktıktan hemen sonra 4 ila 6 bardak su için. Her bir bardak 160-200 ml su içermelidir. Bunu aç karnına yapın. Su oda sıcaklığında ya da ılık olmalıdır.

Not: Üzerine limon sıkabilirsiniz.

Adım 2

Suyu içtikten sonra dişleriniz fırçalayın, sonraki 45 dk. hiç bir şey yemeyin. Daha sonra günlük rutininize devam edin. 45 dakika boyunca koşu ve yoga gibi hafif fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Adım 3

Gün boyunca yediğiniz her öğün arasında 2 saatlik boşluk bırakın. Ve bu 2 saat boyunca bir şey yiyip içmekten kaçının. Örneğin 15 dakikalık kahvaltınızı, öğlen yemeğinizi, akşam atıştırmalıkları ve akşam yemeğini yedikten sonraki 2 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmeyin.

Adım 4

Tek seferde 4-6 bardak su içemiyorsanız, her su bardağı arasında birkaç dakika ara verin. Su tedavisine başlamayı düşünmeden önde aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Su Terapisine Başlamadan Önce ya da Su Terapisi Tedavisi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlıysanız veya herhangi bir sağlık sorunuzun varsa ancak bu tedaviyi uygulamak istiyorsanız, her gün bir bardak su ile başlayın ve ardından miktarı yavaş yavaş arttırın.

Bu tedaviye devam ederken kafein ve alkollü içeceklerden uzak durun. Fazla su içmeyin. Bunun aşırı dozda yapılması ölümcül su zehirlemesine sebep olabilir.

Herhangi bir alternatif tedaviye başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın. Günlük gerekli su miktarı kişiden kişiye değişir. Bu miktar yaşanan iklim koşullarına, yaşınıza ve kilonuza göre değişir.

Su sadece bu gezegendeki yaşam kaynağı değildir aynı zamanda yaşam kalitenizi korumak için de aynı derece önemlidir. Daha fazla beklemeyin ve parlayan cilde sağlıklı bir vücuda doğru ilk adımınızı atın. Su terapisine başlayın.

 

Yorum Yap

Yorum Yap