İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Otizmin Sebepleri Nelerdir?

Otizmin Sebepleri Nelerdir?

Otizm Nedir Neden Olur
5

Otizmin ilk belirtisi

Otizmin sebepleri hakkında bilgiler bulabileceğiniz bu yazımızda, ayrıca otizm tedavisinde eğitimin önemi ve belirtileri konularına da değineceğiz.

Yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkması ve bir ömür boyunca devam eden bir rahatsızlık olmasıyla bilinen otizm, bireylerde görülen sosyal iletişim ve kişisel gelişim bozukluğudur. Bazen özel eğitim tedavileri ile tamamen tedavi edilebilir olsa da, bu durum oldukça nadir olarak görülmektedir. Ancak özel eğitim tedavinin en önemli parçası olup, rahatsızlığın etkilerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Otizmin Sebepleri

Otizmin sebepleri henüz tam olarak kesinleşmemiş olsa da, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bazı önemli bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulardan en önemlisi, otizm rahatsızlığına genetik faktörlerin neden olduğu yönündedir.

Bu bulgulardan birisi beyin hücrelerinin zarar görmesiyle ortaya çıkması yönündeyken, diğer bulgu ise kardeş faktörüdür. Çevresel faktörler nedeniyle beyin hücrelerinin zarar görmesinin, otizme sebep olduğu düşünülmektedir.

Kardeş faktörüne baktığımızda ise, tek yumurta ikizi olan kardeşlerin ikisinin birden otistik olması, çift yumurta ikizlerine göre daha fazla olduğunu görmekteyiz. Ayrıca otistik bir bireyin kardeşinin otistik olma ihtimalinin fazla olduğu da, yapılan bu araştırmalar sonucunda görülmektedir.

Erkek çocukların kız çocuklarına nazaran otizm olma ihtimalinin ise, 4 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Otizmin sebepleri hakkında verdiğimiz bu bilgilerden sonra, otizmin belirtileri hakkında da bilgiler vermek yararlı olacaktır.

 

Otizmin belirtileri

Aşağıda vereceğimiz otizm belirtileri, 0-3 yaş arasındaki çocuklarda en sık görülen belirtilerdir. Her ne kadar bu belirtilerden bazıları normal çocuklarda da görülebilir olsa da, risk almamak ve erken tanının konulabilmesi için çocuğunuz muayene ettirmekte fayda bulunmaktadır.

 • Başkaları ile göz teması kurma konusunda, son derece zayıftırlar.
 • Sallanmak ve el çırpmak gibi tekrarlayıcı hareketleri, sık sık yaparlar.
 • Televizyondan ya da birinden duydukları sözleri, çok alakasız ortamlarda sıkça tekrar ederler.
 • Arkadaş edinmeyi fazla sevmezler.
 • Hareketli objelere karşı, son derece ilgilidirler.
 • 2 yaşına gelmelerine rağmen, henüz hiçbir kelime bilmiyor olabilirler. 3 yaşında ise, “baba gel” gibi basit sözcüklerden oluşan cümleler dahi kuramayabilirler.
 • İsimleri ile seslenildiğinde, buna tepkisiz kalabilirler.
 • Oyuncakları ile nasıl oynayacaklarını, tam olarak bilemezler.
 • Evcilik ve doktorculuk gibi senaryoya dayalı oyunları oynama konusunda, oldukça zayıftırlar. Hatta bu oyunları hiç oynayamayazlar.

Otizmde Özel Tedavinin Önemi

Otizmin sebepleri her ne kadar net olarak bilinmesede, rahatsızlığın en önemli tedavisi, özel eğitim tedavisidir. Eğitim tedavisi rahatsızlık için uygulanan tüm tedavi yöntemlerine göre, çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle otizm tedavisine aile bireylerinin de dahil edilerek, tedaviden en iyi sonucun alınması sağlanmalıdır.