İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Otizmin Belirtileri

Otizmin Belirtileri

Otizm Nedir Neden Olur
6

Otizmin tedavisi

Bu yazımızda, daha öncede hakkında bilgiler verdiğimiz otizmin belirtileri konusunu ele aldık. Otizm rahatsızlığının kişisel gelişim bozukluğunun yanı sıra, bu bozukluğa bağlı olarak sosyal iletişimde sorunları doğurduğunu söylemiştik.

Otizm rahatsızlığının çocukluğun ilk 3 yaşında yani bebeklik döneminde ortaya çıkıp etkilerinin bir ömür boyu devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden görülen belirtilerin ve erken tanının ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

 

Otizmin Belirtileri nelerdir

 • Sürekli sallanmak ve el çırpmak, en sık görülen otizm belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Çocuk 2-3 yaşında olmasına rağmen, başka insanlarla göz teması kurmaktan kaçınmaktadır. Bazen de bunun çok aksine, gözlerini aniden gözlerinize dikerek, uzun süre böylece kalarak sıra dışı göz teması kurabilmektedir.
 • Yaşıtlarının oynadığı oyunlara karşı, fazla ilgi göstermezler.
 • Konuşma seviyelerinin yaşıtlarının çok gerisinde olması da, otizmin belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Genellikle bildiği gibi hareket ederek, söylenenleri dinlemezler.
 • Otizm rahatsızlığı bulunan çocuklarda en sık görülen belirtilerden birisi de, oyuncaklarla nasıl oynanacağını bilmemeleridir. Oyuncağını sanki başka bir oyuncakmış gibi kullanabilirler.
 • Eşyaları döndürmek ya da sıraya dizmek gibi, farklı hareketler sergileyebilirler.
 • Gözleri sıklıkla bir boşluğa dalıp gidebilir.
 • Senaryolu oyunlarda zorluk çekmesi ve hatta bu oyunları hiç oynayamaması, otizmin belirtileri arasında sıklıkla görülmektedir.
 • Otizmin belirtileri arasında görülen en belirgin özelliklerden biriside, rutinlerinin değiştirilmesine tahammülsüz olmalarıdır. Yatak odalarını değiştirmek, yatağının yerlerini değiştirmek veya evinizi taşımak gibi şeyler, onların tepkisine neden olabilir.

Otizmin belirtileri özetle çocukta farklı kişisel gelişim bozukluğu ve bu gelişim bozukluğunun sosyal iletişimine yansımasıdır. Belirtiler görüldüğünde doktora giderek, otizm rahatsızlığı bulunuyorsa erken tanı konulabilmesi çok önemlidir.

Otizm Neden Olur?

Otizm sebepleri günümüzde hala tam olarak tespit edilememiştir. Birçok araştırma rahatsızlığa sebep olan temel faktörün, genetik etkenler olacağı üzerinde bulgulara rastlamıştır. Önemli genetik faktör ise, beyin hücreleri arasında iletişimi sağlamakla görevli unsurların sayılarının fazla ya da az olmasının yanı sıra, bu unsurların görevlerini yerine getirmemeleridir.

Genetik faktörlerden bir diğeri ise, tek yumurta ikizlerinin ikisinin birden otistik olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Beyin hücrelerinin çevresel faktörler nedeniyle zarar görmesi, otistik bireyin kardeşinin de otizm olma ihtimalinin yüksek olması gibi durumlarda, diğer bilinen genetik faktörlerdir.