İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır?

Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır?

Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır?
2

 

Otistik Bebek nedir

Otistik bebek nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap vermeden önce, bebeklerde görülen otizm belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak daha yararlı olacaktır. Çünkü otistik bebek belirtileri, otistik bebek nasıl anlaşılır? Sorusunun da cevabı niteliğindedir.

Aşağıda bebeklik döneminde ortaya çıkmakla birlikte, bireyin yaşamı boyunca devam eden sosyal iletişim ve gelişim bozukluğu hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Otistik bebek nasıl anlaşılır?

  • Herhangi bir ses duyduğunda bu seslere yönelik bir tepki verip sizin seslenmelerinize kayıtsız kalıyorsa, bu durum otistik bebek belirtisi olabilir.
  • Bir hafta boyunca, yüzünüze bakıp bakmadığı konusunda gözlemler yapın. Tesadüfi karşılaşmalar olsa da, siz onunla ilgilendiğiniz halde yüzünüze bakmaması, basit bir otistik bebek belirtisi olarak tanımlanabilir.
  • Baba nerede? Gibi basit soruları sık tekrarlamanız halinde, özellikle bir yaşından sonra cevap vermiyorsa, buda bir belirti olarak kabul edilecek durumlar arasındadır.
  • Dönen nesnelere karşı ilgisini takip edin. Örneğin oyuncak bir arabanın sadece tekerlekleri ile ilgilenmesi, otistik bebek nasıl anlaşılır? Sorusu için bir cevap sayılabilir.
  • Basit ve anlaşılır sözcüklerle kurulu oyunlara tepkisiz kalması da, bir ipucu olabilir.
  • Sarılmak ve sevilmek gibi hallerden hoşlanmaması ve bunun diğer belirtiler ile birlikte görülmesi de, otistik bebek belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda bahsedilen otistik bebek belirtilerinin, tek başına bir otizm belirtisi olduğu unutulmamalıdır. Ancak belirtinin görülmesi halinde rahat bir erken tanı için doktora gidilmesi, büyük önem taşımaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi, otistik bebek rahatsızlığında da erken tanı önemlidir.

Otizmin Kesin Tedavisi Var mı?

Günümüzde otizm tedavisi konusunda, kesin sonuç alınamamaktadır. Atipik otizm tedavisinde %100’e yakın sonuçlar alınıyor olsa da, asperger sendromu ve diğer otizm türleri için kesin sonuç pek mümkün değildir.

Tedavideki en iyi yöntem, özsel eğitim tedavisidir. Diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra özel eğitim tedavisinin uygulanması, büyük oranda başarı sağlamaktadır. Otizmin bir zeka geriliği olmadığı, otistik bireylerin zekalarının normal insanlar gibi ve hatta bazı bireylerde daha üst seviyede olduğu unutulmamalıdır. Edison ve Enstein gibi ünlü bilim insanlarının da otistik birey oldukları unutulmamalıdır.