İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Osteoporoz Ve Kemik Sağlığı

Osteoporoz Ve Kemik Sağlığı

Osteoporoz Ve Kemik Sağlığı
1

Osteoporoz kelimesi; “Osteon / kemik” ve “poroz / küçük delikler” sözcüklerinden gelir ve bu hastalıkta kemik dokusundaki değişiklikler tanımlanır. Normal kemiğin yapısında da delikler vardır, ancak osteoporoz ile bu delikler genişler ve süngerimsi bir kemik oluşumuna neden olur ve direnç azalır. Kemik kütlesindeki azalma kırılma riskini de arttırır.

Osteoporoz Teşhisi

Günümüzde, osteoporoz düşük kemik yoğunluğu ve kemik yapısının bozulması ile karakterize ve kemik tahribatına eğilimi artıran sistemik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Teşhis, kemik mineral yoğunluğunun nicel ölçümü ile konur. Kemik densitometresi adı verilen bu yöntem, hasta için son derece basit, ekonomik ve kolaydır. Kemik kütlesi hakkında doğru ve kesin sonuçlar verir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) osteoporozun teşhisi ve kırık riskinin belirlenmesi için kriterler belirlemiştir.

Fiziksel Aktivitenin Önemi

Egzersizin en olumlu etkisi osteoporoz ve kemik sağlığı için kullanılır. Bu, fiziksel aktivitesi öncekinden daha az olan bir yetişkinde hissedilir. Yürüyüş veya koşu doktorlar tarafından en çok önerilen egzersizdir. Ağırlık kaldırma, kalça kırılmalarını önlemeye de yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, egzersizin kesilmesiyle kemik kütlesinin azaldığını göstermiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap