İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Osteoartrit Kireçlenme Nedir
1

Kalsifikasyon veya osteoartrit, milyonlarca insanı etkileyen en yaygın eklem iltihabıdır. Bu, kıkırdaktaki kemiklerin ucundaki koruyucu yapı zamanla azaldığında meydana gelir. Osteoartrit vücuttaki tüm eklemlere zarar verebilir, ancak genellikle elleri, dizleri, kalçaları ve eklemleri etkiler. Kalsifikasyonun en sık görülen belirtileri eklemlerde ağrı, şişme ve sertliktir. Tedavinin amacı eklem fonksiyonlarını geliştirip korurken eklemlerdeki ağrı ve iltihabı azaltmaktır. Tedavi süreci tersine çeviremese de, semptomlar etkili bir şekilde kontrol edilebilir. Aktif ve sağlıklı bir kiloyu korumak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve ağrı ve eklem fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Kalsifikasyon Nedenleri (Osteoartrit)

Osteoartrit (kireçlenme) nedir? Normal yaşamın bir parçası olarak, vücuttaki eklemler sürekli aşınmaya maruz kalır. Çoğu durumda, vücudun kendisi hasarı onarır ve hiçbir semptom vermez. Kalsifikasyon, vücudun düzeltemediği hastalıklardan biridir. Eklemlerde zaman içinde çeşitli nedenlerle oluşur. Bu hareket ve ağrıda zorluklara yol açar ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Kalsifikasyon bir nedenden dolayı oluşmaz. Hastalığa neden olan çeşitli sebepler var.

Genler

Farklı genetik özellikler kalsifikasyon yaşayan bir kişinin olasılığını artırabilir. Bunlardan biri, vücudun kıkırdağını oluşturan bir protein olan kolajen üretiminde nadir görülen bir kusurdur. Bu anomali 20 yıl sonra kireçlenmeye neden olabilir. Bir başka kalıtsal problem, normalden daha hızlı aşınma ve kıkırdak yıpranması olabilir.

Yaş İlerlemesi

Osteoartrit (kalsifikasyon) genellikle orta yaşlı kişilerde ve yaşlılarda ortaya çıkar. Özellikle 50 yaş üstü insanlarda görülür. Yaşlanma ile kemik ve eklemlerin kıkırdak yapısında değişiklikler meydana gelir. Bu nedenle, kemik yapısının dayanıklılığı azalır. Bu kemik iliği ve kalsifikasyon riskini arttırır.

Yorum Yap

Yorum Yap