İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Coğrafya
  3. Orta Asya Ne Demek

Orta Asya Ne Demek

Orta Asya Ne Demek
1

Asya kıtasının merkezinde, tarih açısından zengin ve kültürle dolu bölge Orta Asya yer alır..Bu bölge, yüzyıllar boyunca özenle yetiştirilen ulusal kimliklerin  karışımından oluşmuştur.

Orta asya nedir 

Orta Asya ne demek, bugün tanımlandığı üzere beş eski Sovyet cumhuriyetinden oluşuyor: Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan. Bu tanım, bu ulusların ortak tarihlerinden gelir: 19. yüzyılın ikinci yarısında Çarlık Rusya’sının bir parçası olan uluslar, nihayetinde 1920’lerde Sovyetler Birliği’nin parçası oldu. Birçok kişi Moğolistan ve Afganistan’ını da Orta Asya olarak kabul edilip edilmeyeceğini merak eder? Tarihsel ve coğrafi olarak evet, ancak son 100 yıl boyunca, 5 Orta Asya devleti Sovyetler Birliği’ne bağlıydı ve daha sonra bağımsız devletler olarak farklı gelişim yollarından geçtiler.

Moğolistan ve Afganistan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin parçası değildi ve bu nedenle son yüzyıl için ortak tarihini 5 Orta Asya devletiyle paylaşmadığı var sayılıyor.

Orta Asya ne demek; kısaca Asya’nın merkezinde bulunan Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın bulunduğu tüm topraklardır.

Yorum Yap

Yorum Yap