İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk
2

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), psikolojik bozukluk olabilir bilinir. İrade ve aklın dışındaki düşüncelerin ve davranışların bir birleşimidir ve bir insanın hayatını olumsuz etkileyecek şekilde etkilenir.

Endişeler

Mikrop korkusu, düzensiz, kirli veya dağınık olma korkusu, hata yapma korkusu, toplum tarafından kabul edilmeme korkusu, kendinize veya başkalarına zarar verme korkusu gibi çeşitli korkuların neden olduğu davranışlar, OKB sebeplerinden biridir. Takıntılı hastalar acı çeker. Ek olarak, bu korkuların sonraki aşamalarında, endişe yani korkuları tetikleyebilir.

Takıntı

Çeşitli numaralara veya renklere takıntılı olmak bu hastalığın önemli bir işaretidir. Bazen hastaların mümkün olan her şeyi yaptığı, şanslı sayılara inandığı ve bazen sayısız ve hatta korkutucu sayılar olduğu görülebilir. Takıntılı hale gelen başka bir şey de temizleme ihtiyacıdır. Temizlikle ilgili saplantı, genellikle temizlik malzemelerine gösterilen sıkışmadan kaynaklanır. Aşırı tedarik ve kimyasal madde içeren malzemelerin kullanımı hem fiziksel hem de ekonomik zarar için bir tehdittir.

Tedavi Ve Önemi

Popüler inanışın aksine, sadece bir bedenimiz değil, aynı zamanda psikoloji de zaman zaman hasta olur ve her iki durumu da tedavi ederken aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) psikolojik bir hastalıktır. Hastaların bu hastalığın üstesinden gelmek için tıbbi bakım almaları ve uzmandan terapi görmeleri gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap