1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Obezite Problemi, Zararları ve Engellenmesi

Obezite Problemi, Zararları ve Engellenmesi

Obezite Problemi1
3

Günümüzde dünyanın ve ülkemizin belki de en önemli sağlık sorunlarının başında gelen obezite birçok insanın mustarip olduğu konularda başı çekmektedir. Genel olarak vücutta ki yağ oranının aşırı fazlalaşması ve şişmanlık derecesine gelmesi olarak tanımlanan obezitenin birçok sebebi bulunuyor. Bunların başında ise aşırı artmakta olan fast food tüketimi geliyor. Bunun dışında ise birçok zararı bulunan obezite erken dönemlerde engellenmez ise düzeltilmesi imkânsız bir hal almaya başlıyor. Bu yazımızda sizlere obezite problemi nedir, zararları nelerdir ve nasıl engellenir bunlardan bahsedeceğiz.

Obezite Problemi1
Obezite Problemi1

Obezite Nedir?

Obezite sözlük anlamı olarak aşırı kiloluluk veya hastalık ölçüsüne varan şişmanlık anlamına geliyor. Daha geniş çaplı açıklayacak olursak ise vücutta ki yağ oranının kas oranının üstüne çıkması sonucu oluşan kilo problemi de diyebiliriz. Vücudun yakabileceğinin üzerinde yağlı ve zararlı yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda vücut bu yağları yakamıyor. Sonuç olarak ise kendi içinde depolayarak aşırı kilo problemine sebebiyet veriyor. Dünya Sağlı Örgütü’nün de önemli sağlık problemi arasında gördüğü obezitenin oluşmasının birçok sebebi ve zararı bulunuyor.

Obezitenin Sebebleri?

  1. Fast Food Tüketimi

Günümüzde hızla artan fast food kullanımı obezitenin ana nedenlerinden biri konumunu aldı. Özellikle günlük hayatında yeme içme ihtiyacını hızlı olarak gidermesi gereken bireyler fast food ile beslenmeye yönelmiş durumda. Bu, hızla artan fast food tüketimi ise hazır yiyeceklerin içerisinde barındırmış olduğu katkı maddeleri ve aşırı yağlar ile insan vücudunun yakacağından fazla enerji almasına ve yakamadığı bu enerjiyi yağ olarak depolamasına neden oluyor. 

Obezite Problemi2

Özellikle hamburger, pizza ve patates kızartması tarzında satışa sunulan fast food ürünler, bireyler tarafından lezzetli ve hızlı tüketilebilen ürünler oldukları için tercih ediliyor. İçinde birçok katkı maddesi ve zararlı yağları barındıran bu besinler sadece vücudun gereğinden fazla enerji toplamasını değil, aynı zamanda birçok organında zarar görmesine sebebiyet veriyor. Oldukça sağlıksız olan bu besinler tüketildiği takdirde vücut ve organlar bu besinleri yakmak için ekstra efor sarf ediyor. Sonuç olarak ise bir zaman sonra sindirim mekanizmasında bir takım sağlık sorunları oluşmaya başlıyor.

  • Hareketsiz Kalmak

Özellikle devamlı masa başında kalan öğrenci ve ofis çalışanları gün içinde hareketsiz kaldıkları için aşırı kilo alabiliyorlar. Gün içinde devamlı belirli bir pozisyonda oturup çalışan insanlar genel olarak vücudun gün içerisinde gerçekleştirmesi gereken hareketleri yapmadıkları için vücutları almış oldukları fazla kalorileri yakamıyor. Bu durumun sonucu olarak da vücut aşırı tembelliğe alışıyor ve vücut yakması gereken kaloriyi yakamıyor. Bu durum sadece obezite problemi gibi sorunlara sebebiyet vermiyor. Bunun dışında çeşitli sırt ve kas problemlerine de sebep oluyor.

  1. Dengesiz Beslenme

Obezitenin bir diğer nedeni de dengesiz beslenme. Dengesiz beslenme problemi her ne kadar fast food tüketimiyle benzerlik gösterse de fast food tüketimiyle farklılık gösteriyor. Dengesiz beslenme özellikle gün içinde belirli bir yemek saati bulunmayan insanlarda aşırı kilolanmaya sebep oluyor. Özellikle akşam belirli bir saatte yenilen yemekler vücuda oldukça zarar veriyor ve gereğinden fazla yağ depolamasına neden oluyor.

  • Hormonal ve Metabolik Etkenler

Genel olarak obezite her ne kadar sağlıksız beslenme ve aşırı hareketsizliğe yorulsa da bazı dur

rumlarda çeşitli hormonal problemler ve metabolik etkenler sonucunda da oluşabilir. Çevrenizde birçok insanın az yediği ve spor yaptığı halde kilo veremediğinden şikayetçi olduğuna sizler de tanık olmuşsunuzdur. Hatta belki bu problemi sizler de yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız bir doktora görünmeniz sizler için faydalı olacaktır. Yapılacak gerekli testlerin sonucunda ise hormonal ya da metabolik bir sorununuz olup olmadığı anlaşılır ve doktorunuz size ona göre bir tedavi yöntemi önerir.

  1. Sigara ve Alkol Kullanımı

Özellikle alkol kullanımı bu durumu bağımlılık seviyesine getirmiş olan insanlar için hayatlarında oldukça büyük bir sorun teşkil ediyor. Zira alkol vücuda girdiği andan itibaren hem zihne hem de iç organlarınıza etki ediyor. Alkol kullanımının zararları aslında oldukça geniş çaplı. Ancak biz bu yazımızda sadece obeziteye etkilerinden bahsedeceğiz. Alkol genel olarak besleyici bir değere sahip değildir. Ancak içinde bulundurduğu kalori oranı oldukça yüksek bir seviyededir. Özellikle vücuda girdiğinde hızlı bir biçimde yakılarak enerjiye dönüştürülür. Bu nedenle şekerin sindirimiyle de benzerlik gösterir. Alkol kullanımı sonrasında vücut aldığı enerjiyi hızla yakacağı için yakması gereken yağ ve karbonhidratları yakma ihtiyacı duymaz ve sonuç olarak bunlar bünyeye kilo olarak geri döner. Özellikle zaten aşırı kilolu olan insanlarda bu durum obeziteye varabiliyor. Bu nedenle alkolü hem kilo açısından hem de sağlığınız açısından hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. 

Sigara ise günlük hayatta pek çok kişinin kullandığına şahit olduğumuz bağımlılık yapan maddelerin başında geliyor. Alkole nazaran daha zararsız görünen sigara ne yazık ki insan vücudunu en az alkol kadar kötü etkiliyor. Özellikle birçok sigara kullanıcısı belirli dönemlerde sigarayı bırakmayı denediklerinde aşırı kilo aldıklarından yakınırlar. Bunun nedeni sigaranın bırakıldığı dönemde sigaraya yoksunluk duyulduğunda bu yoksunluğu yemek yiyerek bastırmaya çalışmaktır. Bu sebepten dolayı eğer hem sigara kullanıyor hem de kiloluysanız öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmayı, sonrasında ise sigara ile mücadeleyi denemelisiniz.

Peki Obeziteden Nasıl Kurtulunur?

Eğer sizlerde obezite rahatsızlığına sahipseniz bununla baş etmeniz sizi biraz zorlayacaktır. Ama dirayetli davranır ve pes etmezseniz obeziteden kurtulabilirsiniz.

Eğer obezite probleminizin sebebi aşırı fast food tüketimi veya dengesiz beslenmeyse öncelikle hazır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Gün içinde hızlı bir atıştırmalığa ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Şayet yoğun iş temposunda doğru beslenmeye vakit bulamıyorsanız bir gün önceden ertesi günün yemeğini hazırlayabilir ve gün içinde bu şekilde beslenebilirsiniz. Eğer obezitenin nedeni dengesiz ve düzensiz beslenmeden kaynaklanıyorsa gün içinde kendinize yemek yeme saatleri ayarlamanız ve o saatlere mutlaka uymanız gerekiyor. Eğer uyamıyorsanız kendinize günlük bir program belirlemeye ve ona uymaya çalışın. Şayet bütün bunları tek başınıza yapmakta zorlanacaksınız bir diyetisyenden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Diğer yandan aşırı kilonuzun nedeni gün içinde fazla hareketsiz kalıyor olmanız olabilir. Bu nedenle ister kendiniz isterseniz de bir spor salonunda spor faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Veya kendinize basketbol ya da voleybol gibi bir spor seçerek bunu hobi haline de getirebilirsiniz.

Bunun dışında ise gün içinde düzenli beslendiğiniz halde ya da spor yapmanıza rağmen kilo kontrolü sağlayamıyorsanız hormonsal bir probleme sahip olabilirsiniz. Ya da metabolizmanız yavaş çalışıyor olabilir. Bunun sebebini anlamak içinse mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor. Gereken testler yapıldıktan sonra, sonucuna göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenerek ideal kilonuza kavuşmanız sağlanacaktır.

Öte yandan kilo probleminizin sebebi alkol bağımlılığı veya sigara kullanımı ise bu maddeleri hayatınızdan kesin bir şekilde çıkarmanız gerekiyor. Zira bu iki madde sadece kilonuzu değil sosyal yaşamınızı da kötü etkiliyor. Alkolün sebebiyet verdiği bilinç kaybı gerek maddi gerekse manevi büyük zararlara yol açıyor. Ayrıca sadece kilo problemine değil aynı zamanda iç organlarınız hakkında da büyük problemlere sebebiyet veriyor. Aynı şekilde sigara kullanımı sadece bırakıldıktan sonra kilo problemine sebep olmuyor. Şayet akciğerleriniz kalıcı zararlar gördüyse kansere varan sonuçlar doğuruyor. Bu nedenle eğer aşırı bağımlı değilseniz kendi iradenizle bırakmaya çalışın. Şayet bağımlılığınız size yoksunluk krizleri geçirtecek seviyedeyse bir doktordan ya da sigara ve alkol bağımlılığından kurtulmak üzere özel olarak açılmış merkezlerden yardım almanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap