İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Nöropazarlama Yöntemleri Nelerdir ?

Nöropazarlama Yöntemleri Nelerdir ?

Nöropazarlama Yöntemleri 2
2

Nöropazarlama, beyin biliminin pazarlamada kullanılmasıdır. Pazarlamanın sonuçlanması için gerekli olan beynin eylemsel fizyolojisini anlamayı sağlar. Sinirbilimi ve davranışları, pazarlama amacıyla reklamlar ve ürün tasarımları ile birleştirir. Psikoloji bilimine göre; kararların bazıları sezgisel yolla otomatik olarak alınır. Bu kararların çoğu bilincin kontrolü dışında gerçekleşir.

Nöropazarlama Yöntemleri 2
Nöropazarlama Yöntemleri 2

Nöropazarlama Sonuçları Nasıl Elde edilir?

Bazı aletler sayesinde insanların verdiği tepkiler ölçülür. Ölçüm yaparken çeşitli ekipmanlar kullanılır. Bunlar; FMRI, MEG, SST, göz takip cihazları ile derinin tepkisini ölçebilen galvanic cihazlardır. Ölçüm esnasında yüz tanıma, beğeni ve beklenti merkezi ile ödül merkezine odaklanılır.

Günümüzün teknolojik gelişmeleri sayesinde; reklamlar izlendiğinde veya bir marka seçimi yapıldığında, beynin hangi bölgesinin aktif olduğu da belirlenebiliyor. Nöropazarlama kavramı sinirbilimi sayesinde gelişmeler kaydetti. Sinirbilimi, beynin tümünün görülebilmesini sağlıyor.

Araştırmalara Göre Nöropazarlama

FMRI yöntemi kullanılarak yapılan bir çalışmaya en iyi örnek; Pepsi ve Coca Cola’dır. Yapılan inceleme, marka algısı ve lezzet tercihleri üzerineydi. Tüketicilere, içeceğin ne olduğunu görmeden Pepsi ve Coca Cola ürünlerinden içirdiler. Beyinlerdeki uyarılmayı takibe aldılar. Ne içtiklerini görmeyen tüketiciler, Pepsi içtiklerinde zevk aldıklarını anladılar. Pepsi içeceğini beğendikleri de anlaşıldı. Coca Cola içenlerde ise duygular ve duyguların ilişkili olduğu hippocampus ile orta beyin uyarıldı. Buna göre; Coca Cola imajı, insanlarda tadından çok daha fazla bir etkiye sahip.

MEG çalışmalarının birinde, online market ortamında insanların karar alma süreçleri incelendi. Tercih edilen ve sevilen bir marka kullanıcının karşısına çıktığında; beynin sağ tarafındaki parietal korteksin harekete geçtiği görüldü. Beynin bu bölgesi, bilinçli olarak karar verme aşamasında etkilidir.

QEEG ile biofeedback ölçüm yöntemlerinin kullanıldığı durumlara örnekler gösterilebilir. Sürücülerde araç kullanırken oluşan stres, TV reklamlarına gösterilen reaksiyonlar, surat ifadelerinin sebepleri, alışveriş sırasında ürünlere verilen tepkiler bu ölçümler sayesinde anlam kazanır.

Galvanic deri tepkisi ölçme yöntemi, nöropazarlamada en çok kullanılan yöntemdir. Sebebi, FMRI ve MEG’den daha uygun fiyatlı olması ile kolayca uygulanabilmesidir. Bu yöntemde kullanılan cihazın taşınabilir özelliğe sahip olması, çeşitli ortamlarda ölçüm yapma imkanı verir. Deri tepkisini ölçen sensörler, insanların üzerine takılabilir. İnsanlarla birlikte hareket ederken, ölçüm yapmaya devam eder.

Nöropazarlama, beyinlerin verdiği tepkileri anlamak açısından yeni görüşler kazandırıyor. Klinik dışı ortamlarda da beyin fonksiyonlarını tanımlama imkanı sunuyor. Güçlü teknolojiler sayesinde pazarlamanın beyinsel süreci takip ediliyor.