1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Non Hodgkin ( Hodgkin Olmayan) Lenfoma Nedir?

Non Hodgkin ( Hodgkin Olmayan) Lenfoma Nedir?

Non Hodgkin Hodgkin Olmayan Lenfoma Nedir
2

Gittikçe toplumda sıklıkla gözlenen akciğer kanseri, kadın ve erkeği eşit derecede etkiler. Lenfoma farklı semptomlarla kendini gösterebilir. Lenfoma belirtileri; Uzun süreli bir grip olmayan bademciklerden birinin, astım benzeri, kuru bir öksürüğe benzeyen şişmesi ile gözlemlenir.

Lenfoma tedavisinde risk faktörlerindeki artışa ve son yıllarda hastalık insidansındaki artışa rağmen başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Lenfoma, kemik iliği nakli için iyi cevap veren bir kanser türüdür. Modern tedavi yöntemleri kullanılarak bazı lenfoma alt tiplerinde başarı oranları % 90’ın üzerine çıkabilir.

Lenfoma Nedir?

Non hodgkin ( hodgkin olmayan) lenfoma nedir? Kan kanseri, kemik iliğinden, kanın üretildiği yerde veya kan kanserlerinden kaynaklanan her tür kanserle eş anlamlıdır. Lenfoma, kan kanseri vakalarının yüzde 50’sini oluşturur. Lenfoma; Hodgkin lenfoma ve Hodgkin olmayan lenfoma olarak 3 gruba ayrılır. Hodgkin olmayan lenfomalar diğerlerinden yaklaşık 8 kat daha fazla görülür.

Lenfoma Belirtileri

Akla gelen ilk şey, hastanın vücut ağırlığında bir artış olduğunu fark etmesidir. Bu kitle bazı bölgelere baskı uygulayabilir. Lenf kanseri, daha çok lenf bezlerinin patolojik büyümesiyle kendini klinik bir semptom olarak gösterir. Çünkü tümör kitlesinin büyüdüğü yer esasen lenf düğümleridir.

Yorum Yap

Yorum Yap