İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Neden Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılıyor?

Neden Hayvanlar Üzerinde Deney Yapılıyor?

hayvan deneyi3
1

Hayvan Deneyi Nedir?

Bir hayvan testi, canlı bir hayvanın acı, ıstırap, sıkıntı ya da kalıcı zararlara neden olabilecek bir şeyden geçmeye zorlandığı herhangi bir bilimsel deney veya testtir. Hayvan deneyleri, eşlik eden hayvanınızı veterinere götürmekle aynı şey değildir. Laboratuvarlarda kullanılan hayvanlar, kendi yararına değil, kasıtlı olarak zarar görürler ve genellikle deneyin sonunda öldürülürler.

 Hayvan Deneyler

            Hayvan deneyleri şunları içerir; Potansiyel olarak zararlı maddeler içeren hayvanların enjekte edilmesi veya beslenmesi, hayvanları radyasyona maruz bırakma, Kasıtlı olarak hasara neden olmak için hayvanların organlarını veya dokularını cerrahi olarak sökmek, hayvanları zehirli gazları solumak için zorlamak anksiyete ve depresyon yaratmak için hayvanları korkutucu durumlara maruz bırakmak.

 Kullanılan Hayvanlar

            Sadece omurgalı hayvanlar (memeliler, kuşlar, balıklar ve amfibiler) ve ahtapotlar gibi bazı omurgasız hayvanlar, hayvan deneylerini yöneten Avrupa mevzuatı tarafından ‘hayvanlar’ olarak tanımlanır. Şaşırtıcı bir şekilde, ABD farelerinde fareler, balıklar, amfibiler ve kuşlar hayvan deneyleri yönetmelikleri altında hayvanlar olarak tanımlanmamıştır. Bu, üzerinde deney yapmak için yasal bir izne gerek olmadığı ve herhangi bir istatistikte yer almadığı anlamına gelir. Deneylerde kullanılan hayvanlar genellikle bu amaçla laboratuvarda veya yetiştirme tesislerinde yetiştirilmektedir. Bu zalim, milyonlarca dolarlık bir endüstridir. Cruelty Free International, tüm hayvanların eşit derecede önemli olduğuna inanır. Araştırma için yetiştirilen bir köpek, hala sevgi dolu bir evde mutlu bir hayat yaşayabilecek bir köpek.

            Bazı maymunlar hala Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki vahşi hayvanlarda, deneylerde kullanılmak üzere veya üreme tesislerinde hapsedilmek üzere tuzağa düşmüştür. Çocukları dünya çapında laboratuarlara ihraç edilmektedir. Yaban-yakalanmış maymunların deneylerde kullanımı genellikle Avrupa’da yasaklanmış, ancak başka yerlerde izin verilmiştir. İnekler, koyunlar ve domuzlar gibi atlar ve diğer hayvanlar genellikle bayiler tarafından tedarik edilir ve hayvan deneylerinde kullanılmak üzere yarış ahırlarından veya çiftliklerden kaynaklanabilir. Köpekler ve kediler gibi başıboş hayvanların kullanımını engelleyen kurallar ülkeden ülkeye değişir.

 Laboratuvarlar

            Laboratorie nin hiçbir hayvan için yeri yoktur. Tipik olarak, hayvanların kafeslerde yaşamaya zorlandıkları steril, kapalı ortamlardır – tam bir hareket özgürlüğü ve yaşamları üzerinde kontrole izin vermezler. Laboratuvarlardaki bazı hayvanlar, başkalarının arkadaşlığı olmadan, kendi başlarına sınırlıdır.