İlginizi Çekebilir
Kalori Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Neden A Vitaminine İhtiyacımız Var

Neden A Vitaminine İhtiyacımız Var

Neden A Vitaminin İhtiyacımız Var
2

Göz sağlığı, (özellikle gece görüş), sağlıklı cilt, kemikler, sağlıklı üreme organı ve fetal gelişim için A vitamini gerekir. Yaşlılar, yetersiz beslenenler, kronik hastalıkları olanlar, enflamatuar bağırsak hastalığı bulunanlar, Crohn hastalığı gibi mide-bağırsak problemi yaşayanlar A vitamini eksikliğine daha yatkındır.

Katarakt Önleme Tedavisinde A Vitamini

Mevcut veriler, kataraktın önlenmesinde antioksidanların (beta-karoten, C vitamini, E vitamini) kullanımını desteklememektedir. Beta-karotenin tek başına veya diğer antioksidanlarla kombinasyon halinde, katarakt ilerlemesini önlediği veya yavaşlattığı görülmemiştir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu İçin A Vitamini (AMD)

Yaşa İlişkin Göz Hastalığı Çalışmasında (AREDS), çinko ile birlikte yüksek dozda antioksidanlar (beta-karoten, C ve E vitaminleri) içeren takviye almanın, hastalığın ilerlemesini belirli biçimlerde olan hastalarda yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Göz Kuruluğu İçin A Vitamini (Xerophthalmia)

Neden a vitaminin ihtiyacımız var ; A vitamini, göz kuruluğu (xerophthalmia) ve gece körlüğü gibi A vitamini eksikliği belirtilerinin önlenmesinde ve tedavisinde etkendir.. Bu durumun tedavisi için A vitamini terapötik dozları kesinlikle tıbbi gözetim olmadan yapılmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap