İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide yanması hemen hemen herkesin başına gelmiş olan, yaşamış olduğu bir durumdur. Baharatlı, acı, yağlı ve ekşi bir yemek yedikten sonra mide de bir yanma hissi oluşur. Bu durum yediğimiz yemeğin içeriğine bağlı olduğu gibi aynı zamanda kronik bir rahatsızlık olarak anılan reflü hastalığının da bir belirtisini oluşturur.

Mide Yanmasının Nedenleri

Yenilen yemeğin yağına, baharatına ve acılığına bağlı olarak gerçekleşen yanma nedenleri reflü, gastrit, laktoz intoleransı gibi kronik hastalıklar nedeni ile ya da bir gece evvelden tüketilen aşırı miktardaki alkol nedeni ile de gerçekleşiyor olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Sebebi ne olursa olsun meydana gelen bu yanma olaylarının doktora gözükmeden ilaçsız bir şekilde evde gerçekleştirilen birkaç ufak detay ve antrenman ile çözmek mümkün.

Örneğin yapılan karbonatlı su ya da yemeğin üzerinden ortaya çıkan şişkinliği dindirmek için içilen bir şişe soda ve daha bol giysiler giyerek mevcut olan şişkinlik hala devam ederken oturmayarak ayakta durmak bir şekilde bizi rahatlatan yöntemlerdir.

Eğer mide yanması problemi kısa vadede değil uzun bir süreçte rahatsız eden bir duruma dönüşmüş durumdaysa o zaman da yaşam standartlarında bazı değişiklikler yapılması lazımdır. Mesela yatmadan en az üç saat önce yemeğin kesilmesi, yedikten sonra yatılmaması kiloyu sağlıklı bir şekilde dengeleyerek yağlı ve baharatlı yemeklerden kaçınmak mide yanmasının etkisini azaltacak olan etkendir.

Yorum Yap

Yorum Yap