İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Mide Kanserinin Sebepleri Belirtiler ve Tedavi Süreci

Mide Kanserinin Sebepleri Belirtiler ve Tedavi Süreci

Mide Kanserinin Sebepleri

Mide kanseri midenin herhangi bir kısmına yerleşebilir. Mukus üreten hücrelerde başlar. Mide kanseri genel olarak akciğer, karaciğer ve lenf bezlerine yayılabilir. Mide kanserinin nedeni sindirim sisteminin bir parçasında gelişebilir. Sindirim sisteminden kaynaklı olarak gerçekleşmesinin yanı sıra beslenme şekli, enfeksiyon, genetik faktörler ve alkol-sigara kullanımı gösterilebilir.

Mide Kanserinin Belirtileri

Mide kanserinin belirtileri, halsizlik yaşamak, mide ağrıları yaşamak, kilo kaybı, sürekli olarak kusma, sürekli mide bulantısı, hazımsızlık, mide yanması, az yemek yenmesine rağmen tokluk hissi yaşama ve şişkinlik hissetme şeklinde sıralanabilir.

Mide Kanserinin Tedavi Süreci

Mide kanseri tedavisi evresine ve sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Ameliyat, yayılmamış olan mide tümörü, gastroözofageal kavşak kanseri ve özofagusta bulunduğu kısımda çıkarılması için yapılır. Ameliyatta sağlıklı dokunun kenarları da alınır. Çıkarılma işlemi kanserin mevcut durumuna göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar, mide içinde erken evrede tümörlerin çıkarılması, midenin bir kısmının çıkarılması, tüm mide alımı, lenflerin çıkarılması şeklindedir.

Radyasyon tedavisi ameliyattan önce ve sonra kullanılabilir. Kemoterapi ise radyasyon tedavisi ile uygulanır.

Yorum Yap

Yorum Yap