İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği

Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği

Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği1
2

Hammaddeler, üretim aşamalarının her birinde önemli rol oynamaktadır. Hammadde olmadan, hiçbir şey üretilemez. Metalurji ve malzeme mühendisleri de üretimin her aşamasında yer almaktadır. Özellikle bir malzeme mühendisi, üretilen bir ürün hakkında araştırma yapmaktan, tasarlamaktan ve ürünü geliştirmekten sorumludur. Metalurji ve malzeme mühendislerinin temel görevi, gerek hammaddeler olsun gerekse mamul ürünler olsun tüm materyallerin doğalarını ve davranışlarını anlamaktır. Malzeme mühendisliği, malzeme bilimi veya malzeme teknolojisi olarak da bilinir.

Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin Görevleri Nelerdir?

Metalurji ve malzeme mühendisleri; metal, plastik, cam ve seramik gibi bir sürü farklı malzeme ile çalışır. Metalurji ve malzeme mühendislerinin çalışma alanları sabit olsa da çalıştıkları sektöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Metalurji ve malzeme mühendislerinin başlıca görevleri materyalleri test etmek ve bu malzemelerin birtakım yazılımlar aracılığıyla analizini gerçekleştirmektir. Metalurji ve malzeme mühendislerinin bir diğer işi ise üretim yapılırken çevre ve su temizliği konularına dikkat etmektir. Metalurji ve malzeme mühendisleri, mamul maddelerdeki veya üretim aşamasındaki sorunların çözümünde önemli roller üstlenirler. Ayrıca Metalurji ve malzeme mühendisleri, üretim aşamasında kalite kontrol süreçlerini yönetirken zaman ve para maliyeti gibi unsurları da düşünürler.

Metalurji ve Malzeme Mühendisi ve Kariyer

Metalurji ve malzeme mühendisleri, daha üst seviyelere yükseldiklerinde daha inovatif görevler veya daha büyük yönetimsel sorumluluklar almaya başlarlar. Özellikle 2.si bir metalurji ve malzeme mühendisinin normal iş hayatında ihtiyaç duymayacağı birtakım yetenekler gerektirir. Metalurji ve malzeme mühendisleri, görevlerine bağlı olarak laboratuvarlarda, ofiste veya üretim aşamalarında görev alabilirler.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin Geleceği

Metalurji ve malzeme mühendisliğinde kariyer yapmamanız için bir neden yoktur. ABD’de metalurji ve malzeme mühendislerine olan talebin çoğu uzay ve havacılık sektöründen gelmektedir. Uzay istasyonları için yaşam destek sistemleri helikopterler, jet motorları, füzeler, dronelar ve uzak mekiği gibi birçok aracı üreten firmalar ABD’de bulunur. Tüm bu cihazların üretimi için karmaşık üretim teknikleri ve doğru materyal seçimi önemlidir. İşte tüm bu süreçler için metalurji ve malzeme mühendislerinin varlığı şarttır. Önümüzdeki 20 ile 30 yılın, metalurji ve malzeme mühendisleri için altın bir çağ olması bekleniyor. Özel malzemeler, farklı alaşımlar ve daha birçok ilginç malzeme sayesinde gelecek bu mühendislik dalına ait olacaktır. Eğer metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü okumak istiyorsanız, şu an tam zamanıdır diyebiliriz.

Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Metalurji ve malzeme mühendisleri, helikopter, uçak ve benzeri hava taşıtlarını üreten firmaların dışında çeşitli elektronik ara maddeleri üreten firmalarda da çalışabilirler. IBM,Fisher Scientific, Veeco, Analog Devices,  Varian gibi markalar sürekli metalurji ve malzeme mühendisi aramaktadır. Metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü mezunları, devlet malzeme ofisi kamu kurumlarının çeşitli kademelerinde de görev alabilmektedir.