İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Mesane Kanserinin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Mesane Kanserinin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Mesane Kanserinin Sebepleri

Mesane kanseri, altın karın bölgesinde yer alan idrarı depolamaya yarayan organın iç yüzeyinde kötü huylu hücreler oluşmasıdır. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Mesane kanserinin tedavi edilme olasılığı oldukça yüksektir. Sebepleri arasında, praziter enfeksiyonlar yaşamak, mesaneye yakın bir kanser nedeniyle radyoterapi tedavisi görmek ve kimyasal maddelere maruz kalmak gibi nedenler yer alır.

Mesane Kanserinin Belirtileri

Mesane kanserinin yaygın olarak belirtileri şu şekildedir:

  • İdrarda kanın yer alması
  • İdrar yaparken acı ve ağrı yaşamak
  • Karnın alt bölgesinde ağrılar yaşamak

Sık idrara çıkma ve sırt ağrıları da mesane kanserinin belirtileri olarak görülür. Ancak bu belirtiler başka nedenlerle de gerçekleşebileceği için net olarak bir belirti sayılmaz.

Mesane Kanserinin Tedavi Süreci

Mesane kanseri teşhis edilen hastaya doktor bazı testler uygular. BT taramaları, Göğüsten çekilen röntgen, MRG ve kemik taraması bu testler arasındadır. Bunun nedeni kanserin yayılıp yayılmadığını anlamak için yapılır. Bu testler sayesinde mesane kanserinin evresi belirlenir.

Hangi evrede olduğunun belirlendiği kanser tedavi sürecine girer. Cerrahi müdahale ile kanserli doku çıkarılır. Kemoterapi, ilerlemesi yüksek olan tümörde kullanılır. Yeniden yapılandırma yöntemi ile idrarın vücuttan çıkması için yeni bir kanal oluşturulur. Radyasyon tedavisi, ameliyat tercih edilmediği takdirde kullanılır.  Son olarak immünoterapi, vücut genelinde kanser hücrelerine karşı bağışıklık sistemini tetiklemek için yapılır.

Yorum Yap

Yorum Yap