1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Menopoz Ve Belirtileri

Menopoz Ve Belirtileri

menopoz
2

 

Menopoza bazen bir kadının üreme hayatının sonunu işaret ettiği için ‘yaşamın değişimi’ denir. Menopozda yumurtlama artık gerçekleşmez, östrojen ve progesteron üretimi durur. Menopoz genellikle bir kadının yaşadığı son adet dönemini ifade etmektedir. Bir kadın ardışık 12 ay boyunca adet olmadığı zaman “menopoz” olarak kabul edilir. Menopoz , neredeyse bütün kadınların yaşlandıkça yaşadığı normal bir durumdur ve bu durum genellikle her kadında farklı bir zamanda ortaya çıkmaktadır. Menopoza girildiğinin ve başladığının kesin olarak belli bir yaş yoktur. Bir kadının menopoza girmesi için yaş ortalaması 51’dir, ancak süreç 40’ların ortasından 50’lerin ortasına kadar başlayabilir.

Menopoz tüm kadınların kaçınılmaz olarak yaşadığı bir durumdur. Menopoz döneminde sıcak basmalar çok yoğun yaşanır bunun yanı sıra duygusal semptomlar ve fiziksel semptomlar nedeni ile de uykunuz bozulabilir. Yani menopoz enerjinizi azaltabilir veya duygusal sağlığı etkileyebilir. Menopozun bu semptomların giderilmesinden hormon tedavisine kadar birçok etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca Menopoza giren kadınların çoğu için tıbbi bir müdahaleye gerek yoktur

menopoz belirtileri

Menopoza Etki Eden Nedenler ve Belirtiler

Sigara: Araştırmalar, sigara içmenin menopoza etki ettiği sonucunu çıkarmıştır. Sigara içmek menopoza erken girilmesinin sebepleri arasında gösterilmektedir. Yani menopoza girilen yaşta değişim olmasına sebep olabilmektedir.

Kemoterapi: Kemoterapi veya kanser tedavisi görmekte olan kadınlar da menopoz belirtileri erken başlayabilir, nadiren kemoterapi menopoz sürecine doğrudan etki edebilir. Kemoterapi yumurtalıklara da zarar verebilir ve bu durum da menopozun artmasına yada gecikmesine sebep olabilir. Kemoterapi tedavisi bitikten sonra dahi semptomların senelerce devam etmesi doğaldır.

Etnik köken: Yapılan araştırmalar sonucunda Meme kanseri yada yumurtalık kanseri daha önce yaşamayan 95.000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, siyahi kadınların ve beyaz tenli kadınların ortalama olarak yaklaşık aynı yaşta menopoz yaşadıkları görülmüştür. Latin kadınları diğer kadınlara oranla genellikle menopoza normalden daha erken yaşta giriyor. Japon kadınları ise diğer kadınlara oranla menopoza daha geç giriyor.

Menopozun Psikolojik Belirtileri

menopoz belirtileri 3

Menopoz, ruh halinde bazı duygu durum bozukluklarına neden olabilir bunlar ;

Hormonal bazı değişiklikler

Uykuya dalmada sorun yaşama,

Ruh halinde yaşanan ani değişiklikleri,

Kaygı bozukluğu,

Unutkanlık ve konsantre olamama hali

Huzursuzluk,

Östrojen seviyelerinin düşük olması, duyguları, ruh halini ve uykuyu düzenleyen bir kimyasal olan düşük serotonin düzeyleriyle ilişkilidir.

Düzensiz Adet Dönemleri

Bu menopozun en belirgin belirtisidir. Menopoz döneminde, periyotlar daha kısa bir süre devam eder. Kanama çok daha az gerçekleşir ve periyotlar tahmin edilemez hale gelir, çünkü normalden daha fazla veya daha az kanarsınız ve bu da periyot başına değişir.

Sıcak Basması

Sıcak basması vücudun hızlı bir şekilde ısıtılmasıdır. Bu durum genellikle gövdeniz de başlar ve boynunuza ve kafanıza kadar ilerler, böylece cildiniz kızarır ve vücut doğal olarak soğumaya çalışırken ter oluşmaya başlar. Haftada birkaç kez, en ağır formlarında, günde 20 ile 30 kez herhangi bir yerde olabilirler.

Sıcak basmalar, perimenopoz ve menopozun en sık görülen semptomlarından biridir ve beş kadından dördü bir noktada bunları yaşar. Kadınların dörtte birinden fazlası sıcak basmaların çok sık geldiğini ve çok yoğun olduklarını, yaşam kalitelerini etkilediğini söylüyor . Yapılan bir araştırma, kaygı ve depresyonu olan kadınların, daha şiddetli sıcak basmaları ve daha fazla menopoz semptomları yaşadığını bildirmiştir .

Temel olarak, sıcak basmalar, kadının vücudundaki östrojen azalması ile ilgilidir. Vücudunuz sıcak hissetmeye başladığında, beyniniz kanı vücudunuzun yüzeyine atması ve soğuması için tetikler ve böylece terleme olur ve bu durum vücudun hızla soğumasına neden olur.

Gece terlemeleri

Sıcak basmasına benzer şekilde, menopozun doğal bir semptomu ise gece terlemesidir. Gece terlemeleri, uyurken sıcak basması nedeniyle oluşur.

Ruh hali

Menopoza bağlı ruh hali değişimleri, vücudunuzdaki östrojen miktarının azalması nedeniyle hormonal bir dengesizlikten kaynaklanır. Bir an, mutlu ve gülümsemeli

olabilirsiniz fakat bu durum uzun sürmeyebilir ve birkaç dakika sonra ağlayan ve depresif bir ruh hali içinde olabilirsiniz

Vajinal kuruluk

Menopoz sırasında vajina, östrojen eksikliği nedeniyle nemli hissini kaybedebilir. Vajina etrafındaki doku kuruduğunda incelir ve daha az esnek hale gelir ve görünümünde genel bir değişikliğe neden olur. Vajinal kuruluk tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir.

Kilo Alma / Metabolizma Yavaşlaması

Menopozdan sonra metabolizma yavaşladığından, aynı ağırlığı korumak için daha az yemek yenilmesi gerekir.

Menopoz Nasıl Tedavi Edilir

Menopozdan kaynaklanan semptomların tedavisinde ilk adım, menopoz sürecine gerçekten başladığınızın teşhis edilmesidir.

Düzensiz dönemler, gece terlemeleri, sıcak basmalar veya bunlarla ilişkili semptomlardan herhangi birine başlamışsanız doktorunuzu ziyaret edin. Tanı konduktan ve sürecin ne kadar uzağında olduğunuzu anladıktan sonra, tedaviyi önermek daha kolay olacaktır. Menopozun asıl süreci doğal olduğu için tedavinin odağı, beraberinde gelen semptomları hafifletmeye yardımcı olmak olacaktır.

Semptomların birçoğu, vücudunuz menopoza girerken oluşan östrojen ve hormonların tükenmesiyle ortaya çıkar.

Yorum Yap

Yorum Yap