İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

meme-kanseri

Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Hastalıkların tedavi edilebilmesi için ilk önce bir teşhise ihtiyaç vardır ve bu teşhis ne kadar erken konulursa o kadar iyidir. Bu hastalıklardan birisi olan meme kanserinin de teşhisi büyük önem taşır. Çünkü teşhis edildiği takdirde daha iyi bir yol izlenebilecektir. Tedaviler uygulanmaya başlanacak ve hastalığın daha da yayılması önlenerek kişiler iyileştirilmeye başlanacaktır. Bu yüzden teşhis ne kadar erken konulursa kişiler için o kadar iyidir. Peki meme kanseri nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Dünyadaki her 10 kadının 1 tanesinde görülen bu hastalık belirli hücreler nedeniyle oluşuyor. Hastalığın çok yaygın olarak görülmesi nedeniyle yıllar önce bazı tedavi yöntemleri bulunmuştur. Fakat en az tedavi kadar büyük önem taşıyan bir başka unsur ise hastalığın teşhisinin yapılmasıdır. Meme kanserinin de tedavisi için erken teşhisler büyük önem taşıyor. Bu nedenle her kadına bu konuda dikkatli olması gerektiğini uzmanlar sürekli olarak belirtiyor.

Meme Kanserinin Teşhis Edilmesi

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu hastalığın teşhis edilmesi için gerekli bazı tetkiklerin yapılması gerekiyor. Doktorlar bu tetkikleri hastanelerine gelen kişilerden rica ediyor ve sonuçlara göre teşhis koyabiliyor.

Tedavi için büyük önem taşıyan meme kanseri teşhisi yalnızca hastanelerde değil kişilerin kendilerine yaptıkları birkaç testle de ortaya çıkabiliyor. Bu hastalıktan şüphelenen kişilerin bazı belirtilerin kendilerinde olup olmadıklarına bakması ve ona göre bir sonuç elde etmesi mümkün olabiliyor. Hastalığın gözle görülür ve hissedilebilir birçok belirtisi olduğu için kişiler bu belirtiler sayesinde teşhis koyabiliyor. Peki, bu belirtiler nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ciddi bir hastalık olan meme kanserinin birçok belirtisi bulunuyor ve bu belirtiler sayesinde teşhisler daha kolay konulabiliyor. Kadınların kendilerinde gördükleri ve hissettikleri bu belirtilerle hareket etmeleri ve doktora görünmeleri çoğu zaman işleri kolaylaştırıyor.

Bu belirtiler;

 • Koltuk altında veya göğüs bölgesinde hissedilen şişlik
 • Meme başında meydana gelen akıntılar
 • Meme başındaki renk değişikliği, çökmeler
 • Meme başı pullanmaları ve dökülmeleri
 • Meme ucunda oluşan yaralar
 • Meme ucu kızarıklığı
 • Ani kilo kayıpları
 • Memede meydana gelen ağrılar
 • Sebepsiz hissedilen yorgunluk
 • Göğüste meydana gelen kaşıntı hissi
 • İğne batması gibi bir saplantı hissi

Belirtilen bu durumlar, meme kanserinin meydana gelebileceğinin göstergeleridir. Bu nedenle bu tür belirtileri kendisinde gözlemleyen kişilerin vakit kaybetmeden hastaneye gitmeleri ve doktor yardımına başvurmaları gerekir. Aksi takdirde hastalık oluşabilir ve ardından vücuda yayılabilir bu da hastalığın başka hastalıklara dönüşmesine neden olabilir.

Meme Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Hastalıkların oluşmasında her zamana belirli sebepler vardır ve bu sebeplerden dolayı hastalılar meydana gelir. Her hastalığın nedenleri farklı olduğu gibi meme kanserinin sebepleri de farklıdır.

Meydana gelmesinde birçok neden olan bu hastalığın, gelişmesi ve ilerlemesi önlenmezse nedenler değişiklik gösterebilir. Bu sebeple hastalığın önlenmesi hastalığa neden olan unsurlarda hafiflik ve değişiklik meydana getirebilir. Peki, meme kanseri nedenleri nelerdir?

 • 50 yaş üstü bir yaşa sahip olmak
 • Yakın bir akrabada bu hastalığın olması
 • 30 yaşında ilk kez doğum yapmış olmak
 • Erken regl olmak
 • Menopoza girmek
 • Doğum kontrol haplarını kullanmak
 • Radyoterapi görmek
 • Alkol ve sigara
 • Meme dokusunun yağ oranı azlığı
 • Geç menopoza girmek
 • Daha önceden yaşanılan aynı hastalık
 • Bu hastalığın genlerini taşıyan bir aileden gelmek

Yukarıdaki sebeplerden dolayı kişiler meme kanserine yakalanabilir fakat meme kanserinde erken teşhis hastalığın kolayca tedavi edilmesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Kişiler sürekli olarak kendi kontrollerini yapmalı ve belirli aralıklarla hastanelere giderek tetkikler yaptırmalıdır.

Meme Kanseri Evreleri

Meme kanserinin belirli evreleri vardır ve bu evlere göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. İlk evre en kolay olan evredir, hastalık yayılmamıştır. Bu yüzden ilk evrede hastalığın fark edilmesi hastalığın önlenmesini sağlayabilir.

Diğer evreler biraz daha zorludur ve ilk evre kadar kolay tedavi edilemez. Fakat yine de erken teşhisin ne kadar erken olduğu çok önemlidir bu yüzden sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Sürekli kontrol edilen bir hastalığa oluşmaya başlandığı anda teşhis konulması o hastalığı ortadan kaldırılması için büyük bir fırsat verecektir.

Evde Meme Kanseri Teşhisi

Kişiler evlerinde yapacakları birkaç hareketle kendilerinde bu hastalığın olup olmadığını gözlemleyebilirler. Bunu yapmak için göğüslerin ve koltuk altlarının elle kontrol edilmesi gerekir. Ellendiği zaman bir şişkinlik veya ağrı oluşuyorsa kişiler bu durumda bir hastaneye gitmelidir.

Çünkü bu belirtiler meme kanserinin oluşmasında meydana gelen belirtilerdir. Kendisinde bu belirtilerin bir veya birkaç tanesini gören kişiler, hastanelerden yardım almalıdır. Bazı belirtiler başka bir rahatsızlığın da belirtileri olabileceği için uzman kişilere başvurmak her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.

Düzenli Olarak Kontrole Gidilmeli

Uzmanlar sürekli olarak kadınlara her iki ayda bir hastanelere giderek kontrol yaptırmalarını söylüyor. Çok yaygın olan bu hastalığın teşhisi oldukça önemli olduğu için kadınlar sürekli kontrole gitmeli. Çünkü kontroller sırasında öğrenilen bu hastalığın hangi evrede öğrenildiği çok önemlidir.

Hastaneler bu tür kontrolleri sürekli olarak yapıyor bu yüzden istenildiği zaman gidilebilir. Kontroller birkaç dakika içinde yapılarak kişilere bilgi verilir ve bu sayede insanlar hastalıklarını öğrenebilir.

Her hastanenin bir bölümü bu hastalığın teşhisi ve tedavisi için ayrılmıştır. Bu nedenle belirtiler yaşansa da yaşanmasa da hastanelere gidilebilir, uzmanlara başvurulabilir. Teşhisin konulabilmesi, tedavi sürecinin başlaması için oldukça büyük önem taşır.

Meme Kanseri Tedavisi

Teşhisi konulan meme kanseri tedavisi oldukça çabuk başlanması gereken bir tedavidir. Bu tedavi belirli süreçlerden oluşur. Son evlerde kullanılan tedavi yöntemi kemoterapi yöntemidir ve bu yöntem oldukça ağır bir süreç içerir. Kemoterapi bazı makineler ve ilaçlar ile yapılır bu yüzden kişilerde bazı fiziksel değişiklikler görülür. Kişilerin tedavi aşamalarını öğrenmek için doktorlardan bilgi almaları ve ona göre hareket etmeleri gerekecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap