İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Coğrafya
  3. Mayalar Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır

Mayalar Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır

Mayalar Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır
2

Maya uygarlığı yıkılmış olsa da Meksika’da ve Guatemala kırsallarında yaşayan ve Maya fili konuşan insanlar vardır. Aynı zamanda Yukatan yarımadasında da 7 milyonun üzerinde Maya yaşadığı iddia ediliyor. Mayalar tıp konusunda çok geniş bir bilgiye sahiptir. Yaşadıkları çağlarda kesikler için saçlardan dikiş atabiliyor, protez diş kullanabiliyorlardı. Peki, Mayalar kimlerdir nerede yaşamışlardır?

Mayalar Kimdir?

M.Ö. 10 binli yıllarda yaşayan Mayalar astroloji ile yakından ilgileniyordu. Aynı zamanda sanat ve mimari konusunda da oldukça başarılıydılar. Maya takvimi ile kıyamet teorileri de sıklıkla oluşturuluyor. Mu kıtası teorisi de Mayalar ile birlikte anılmaktadır. Maya uygarlığı M.Ö. 18.000-13.000 buzul devri sonrasında başlıyor ve bugüne kadar sürmeyi başarıyor.

Maya Sınırları Nerededir?

Maya uygarlığının bulunduğu sınırlar günümüzde başka uygarlıkların topraklarını barındırıyor. Günümüzde Meksika ve Guatemala topraklarında eskiden Mayalar yaşıyordu. Aynı zamanda Belize, Honduras ve El Salvador devletlerinin bulunduğu alanlar da Mayalar tarafından kullanılıyordu. Günümüzde hala Maya uygarlığından insanlar ile tanışmak mümkün olan bir durumdur.

Yorum Yap

Yorum Yap