İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Liderlik Vasfı Kimlerde Bulunur

Liderlik Vasfı Kimlerde Bulunur

Liderlik Vasfı Kimlerde Bulunur
1

Liderlik Vasfı nedir

Globalleşen dünyada toplumların tüketim odaklı yaşamalarının artması ticari işletmelerde yönetici pozisyonlarda çalışan insanların sahip olması gereken özelliklere odaklanmış ve bazı vasıfların ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Bunlardan biri de liderlik vasfıdır.

Sektörde liderliğin yeri:

  • Liderlik vasfı özellikle kurumsal firmaların öncelikle aradığı vasıflardan biridir.
  • Bir insanın çok çalışarak ve kendini geliştirerek de sahip olabileceği bu özellik çoğunlukla doğuştan sahip olunan bir yetenek olup belirli özelliklerle ortaya çıkmaktadır.
  • ‘Lider olunmaz, lider doğulur.’ söyleminden yola çıkarak bu vasfa sahip insanların uzaktan bakıldığında bile kendilerini belli etmektedirler.
  • Pek çok insan liderliği yöneticilik vasfıyla karıştırmaktadır fakat iki terim birbiriyle bağlantılı olmakla beraber farklı kavramlardır.
  • Liderlik vasfı enerji dolu bir yapı, insanlara güven verici ve yaratıcı düşünme şekli, komplike problemleri pratik bir şekilde çözümleme ve gelişmiş muhakeme yeteneği özellikleriyle insanlarda vücut bulmaktadır.
  • Liderlik vasfını gerçek manada taşıyan bir insan doğal davranışlarıyla dikkat çeker, sorumluluk almaktan çekinmez ve risk yönetimi konusunda başarılıdır.
  • Bunların yanında kendini geliştirmeye açık olma, çalışmayı çok sevme gibi işlevler de liderlik özelliğini taşıyan insanlarda mevcuttur.

Günümüz toplumunda artan rekabet koşulları insanların yüksek tatmin duygusunu elde edebilmeleri ve bulundukları pozisyonda efektif çalışabilmeleri için liderlik vasfına sahip olmalarını gerektirmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap