İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Lenfoma Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Lenfoma Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Lenfoma Hastalığı sendeogren
3

Lenfoma, lenf dokusundaki habis tümörünün adıdır. Bir çeşit kanser hastalığı olan lenfoma hastalığı, normal hücrelerin çoğalması sonucu ya da lenfositlere göre daha uzun süre yaşaması sonucu meydana gelir. Lenfoma, lenf düğümü, kemik iliği, kan, dalak veya diğer organlarda çoğalabilmektedir. Lenf kanseri olarakta adlandırılan lenfoma hastalığının nedeni tam olarak anlaşılabilmiş değildir.

30 ila 50 yaş aralığındaki bireylerde görülme olasılığı yüksek olan hastalığın, 30 yaşın altındakilerde ise görülme olasılığı çok daha düşüktür. Bulaşıcı olmayan lenfoma hastalığının bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Lenfoma hastalığının tedavisi erken teşhis ile birlikte %90 oranında başarı sağlamaktadır.

Lenfoma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma hastalığının bilinen iki farklı çeşidi vardır. Bunlar; Hodgkin Lenfoma ve Non Hodgkin Lenfomadır. Bu çeşitlerine göre de farklı farklı belirtileri bulunmaktadır.

Hodgkin Lenfoma: Bir veya daha fazla lenf düğümü oluşan bu hastalıkta lenfler genellikle bir santimden daha büyük bezeler şeklinde görülmektedir. Kolaylıkla fark edilebilen bu lenflerin boyutları ise zaman geçtikçe sürekli artmaktadır. Ateş, uyurken terleme, kilo kaybı, öksürük, yorgunluk hissi, kaşıntı başlıca belirtileridir.

Non Hodgkin Lenfoma: lenfler boyun, koltuk altı ve kasıklarda bezeler halinde görülebilmektedir. Belirtileri; kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk hissi, gece uyurken terleme, kaşıntı, nefes almada zorluk çekme, göğüste hissedilen ağrı olarak sıralanabilir.

Her iki lenfoma türünün belirtileri aslında çok az farklılıklarla benzerdir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri şikayetleriniz arasında var ise ve yaklaşık olarak 2 hafta veya daha uzun süredir yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Diğer Sağlık Haberlerimizi Okuyabilirsiniz