1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Lazer Epilasyonda İğneli Yöntem

Lazer Epilasyonda İğneli Yöntem

Lazer Epilasyonda İğneli Yöntem
3

Lazer epilasyonda iğneli yöntem ile tüy alma işlemi, yıllarca kullanılmış olan her renk ve kalınlıktaki saçlara uygulanabilen bir tüy alma işlemidir. İğne epilasyonunda kullanılan iğneler çok ince ve kişiseldir. Bu yöntemde kıl köküne çok ince bir iğne sokulur ve elektrik enerjisi verilir, orada üretilen ısı ve kıl folikülü tahrip eder. Girişte hafif kızarıklık ve 1-2 gün süren küçük kabuklar normaldir. Her saç folikülü yakıldığı için, lazer olmadığında gerçekleştirilmesi dayanıklı bir yöntemdir. Kıl yoğunluğunun düşük, hafif ve ince olduğu alanlar için daha uygundur. Daha sonraki lazer epilasyon yöntemlerinde, tek bir dalga boyuna sahip lazer ışığı, kıl kökündeki ısıya dönüştürülür ve saç folikülünü tahrip eder. Lazer epilasyon aleti kullanıldığında farklı dalga boylarında kullanılır.

Neden Yapılmalıdır?

Epilasyon dönemleri vardır. Anjene döneminde (gelişim ve olgunluk aşamaları), iğneli epilasyon daha etkilidir. Bu yöntem erkeklere de uygulanabilir. Bazı durumlarda, asiküler epilasyon rahatsız edicidir. Hangi kişiler için bu yöntem zararlıdır?

  • Hamilelik döneminde olanlar
  • Kanama bozukluğu olan kişiler
  • AIDS’li olanlar
  • Hepatit gibi bulaşıcı kalp hastalıkları
  • Aktif enfeksiyonu olan hastalar
  • Diyabet hastaları

İğne Epilasyon Sonrası

İğneyi çıkardıktan sonra kıl alınan bölge ılık suyla temizlenir. 1-2 gün sıcak su, örtü, rahatsız edici kozmetik uygulaması yapılmaz. Hanımlar daha çok tercih eder, ancak son zamanlarda sırtta kıl bulunan erkeklerin de tercih ettiği bir yöntemdir diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap