İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kuruyemişçiler Ne Kadar Kazanıyor

Kuruyemişçiler Ne Kadar Kazanıyor

kuruyemiş dükkan
3

KURUYEMİŞÇİLER NE KADAR KAZANIYOR? KURUYEMİŞÇİ AÇMANIN MALİYETLERİ? KURUYEMİŞÇİ KÂR MARJI NEDİR?

Kuruyemiş dükkânı açmak birçok girişimci tarafından kabul edilen ve kolay bir meslek olarak nitelendirebileceğimiz karlı bir iştir.

Tabi kuruyemişçi dükkânı açtım kar edeceğim diye işe başlarsanız yanılabilirsiniz. Nedeni ise karlı bir dükkân olabilmesi için dikkat edilmesi gereken altın kurallarının olmasıdır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

-İlk önceliğimiz kuruyemiş işinde tecrübeye sahip olmamızdır. “Ne var bunda koy tezgâha gitsin” diye düşünürseniz yanılırsınız. Hangi kuruyemiş taze, raf ömrü ne kadar, nasıl muhafaza edilmeli? Gibi soruların cevabını bilmiyorsanız zarar etmeniz muhtemeldir.

Kuruyemişçiler Ne Kadar Kazanıyor

-Sermaye; en büyük belirleyicilerden birisi sermayedir. Elinizde ne kadar güçlü bir sermayeniz varsa o kadar güçlü bir lokasyonda, zengin, tasarımı mükemmel ve ürünü bol bir kuruyemiş dükkânı açma şansınız o kadar artar. Buda satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

-Kalite; kuruyemişlerinizin kalitesi ne kadar iyi olursa bir kere gelen müşteri bir daha asla sizi terk etmeyecektir. Buda dükkânın döngüsü için altın kuraldır.

-En önemli kriterlerden biriside güler yüzlü ve efendi bir esnaf olabilmektir. Sıcak gülüşünüz ve ilginizle müşterileri kendinize bağlayabilir ve başka bir yere kaçmalarını engelleyebilirsiniz.

KURUYEMİŞ DÜKKÂNI NE KADAR KARLIDIR?

Kar marjı sizin sermayenize ve yukarıda belirttiğim kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ciro üzerinden hesaplaması en kolayıdır. Kuruyemişler alış fiyatınıza da bağlı olarak %15 ile %35 arasında bir kâr bırakmaktadır. Yani 1000TL lik bir cironun sonunda 150 TL ile 350 TL arasında kâr etmeniz mümkündür.

KURUYEMİŞ DÜKKÂNI MALİYETİ NEDİR?

Açmayı düşündüğünüz kuruyemiş dükkanı seçtiğiniz dükkanın konumu, dükkanın büyüklüğü, tamir ve tadilat masrafları, çalışan sayısı ve alacağınız mal miktarına göre değişiklik gösterebilir. Yapmanız gerekenleri kalem kalem inceleyerek fikir sahibi olalım.

-En az 50m2 bir dükkan için işlek bir cadde kira fiyatı 2000TL

-Elektrik, su, doğalgaz, vs abonelik ücretleri 1500 TL

-Vergi levhası, muhasebe resmi işler 6000 TL

-Makineler, ısıtmalı tezgahlar, raflar, aydınlatmalara ve dekorasyon ortalama 15.000TL

-Kuruyemişler ilk başta dolu görünmesi için en az 15.000- 25.000 TL lik bir mal alımı yapmalısınız.

-Personel maaşı; tek başınıza altından kalkmanız oldukça zordur bu nedenle bir adet personel olması şart brüt: 2300 TL

-Hesaplanmayan diğer giderler (güvenlik kamerası, masa sandalye vs..) 10.000 TL

Evet, bunları göz önüne alarak bir maliyet kendi kafanızda oluşturabilirsiniz. Bu rakamlar temsili ortalama rakamlardır. Siz bunların kimini kısıp kimini arttırabilirsini

Yorum Yap

Yorum Yap