İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Kürtaj Nedir? Nasıl Olunur ? Zararları ?

Kürtaj Nedir? Nasıl Olunur ? Zararları ?

jinekoloji-kadin-dogum-muayene-22-640x317
5

Kürtaj Nedir?

 

Kürtaj veya küretaj genel anlamda rahim içinde istenmeyen gebeliğin tahliyesi anlamına gelmektedir.
Halk arasında kürtaj; kürtaş, kurtaş, kurtaj gibi isimlerle de bilinir. Kürtaj yalnızca istenmeyen gebeliği sonlandırmak için yapılmak istenen bir işlem değildir. Düşükten sonra içeride kalan parçaları almak için veya ölü ve boş gebelik gibi durumların tedavisi amacıyla da kullanılır.

Peki sadece gebelik sonlandırma olmayan bir işlem olmayan kürtaj nedir? Tam kelime anlamıyla rahim içi temizliği işlemidir. Uzun süreli ve normalden fazla adet gören kadınlarda rahim içi temizliği gerekmektedir. Bu tanısal amaçlı yapılan işlemdir. Temizlik işlemi esnasında alınan parçalar patolojiye gönderilerek kanamanın nedenini anlaşılmaya çalışılır.

Kürtajın, bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen gebelikleri önleyebilmek için modern aile planlaması yöntemleri etkin bir şekilde uygulanmalıdır. Bu yöntemlere rağmen istenmeyen bir gebelik ortaya çıkmışsa, en son çare olarak düşünülmesi gereken bir işlemdir.

Ne Zamana Kadar Yapılır?

Kürtaj işlemi ile gebeliğin sonlandırılması, 10 haftalık gebeliklere kadar mümkündür. Hamilelik haftası hesaplanmasında son adet tarihinin başladığı gün esas alınır. Bu hesaplamaya ultrason teyidi de eklenir. Gebelik belirtilen bu haftanın üstünde ise bu işlemi yapmak yasak mı? Anne ve babanın rızası olsa bile resmi kurumlarda yasal sınırların üstünde bir gebelik sonlandırma işlemi yapılmaz.

Kürtaj kararı ‘anne veya bebek için gebeliğin devamı zararlı mı?’ sorusunun cevabına göre şekillenir. Ancak gebeliğin devamı anne hayatını tehdit ediyorsa, anne hayatı düşünülerek hamilelik haftasına bakılmaksızın sonlandırılabilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için en az iki doktorun imzasını taşıyan bir sağlık raporu çıkartılmalıdır.

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi öncesinde hasta, jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir. Eğer genel anestezi uygulanacaksa bir uzman tarafından yapılacak işlem ile ilgili olarak hasta bilgilendirilir. Daha sonra damar yoluna girilir. Verilen ilaçla, hasta uyutulur.

Hasta uyutulduktan sonra vajen açılarak rahim ağzı görülür hale getirilir. Antiseptik solüsyonla temizlenen vajen, “teneculm” denilen aletle rahim ağzı çekilerek rahmin düz bir konuma getirilmesi sağlanır.

Düz çubuklarla rahim ağzı genişletilir, vakum yapan bir enjektörle rahime girilerek gebelik materyali tamamen alınıncaya kadar aspire edilir. Tüm bu işlem genellikle yalnızca birkaç dakika sürer. İşlemim ardından hastanın uyandırılması sağlanır.

Riskleri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından gerçekleştirildiği takdirde, haftasına göre uygulanan kürtaj işleminde riskler oldukça azdır. Yine de bu durumun bir cerrahi girişim olduğu unutulmamalıdır ve bu tür girişimler de her zaman riskler mevcuttur.

Bunlar;

1.Kanamalar

2.Gebeliğin sonlandırılmadan işlemin bitirilmesi

3.Rahim ve bağırsak delinmeleri

4.Rahim içinde parça kalması

5.Rahim içi enfeksiyon

6.Rahim içi doku tahribi ve yapışıklıkların olması

7.Anesteziye bağlı problemler

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilecekler?

1.İşlem esnasında kullanılan anesteziye bağlı olarak uyuşukluk, uyku hali, bulantı, hafif kanama ve hafif kasık ağrısı görülebilir.

2.Kürtajdan sonra 1-2 gün daha hafif kanama görülebilir. Önemli olan kanamanın giderek azalmasıdır.
İlişki, enfeksiyon tehlikesine karşı 10-15 gün önerilmez.

3.İşlem sonrasında, hekimin verdiği ilaçlar önerildiği dozlarda kullanılmalıdır.

4.Kürtaj, bebeğin ölümü ya da düşük dolayısıyla gerçekleştiriliyorsa rahimin toparlanması açısından en az 3 ay süre ile aile planlanması yöntemlerinden biri seçilerek korunma yoluna gidilmelidir.

5.Kürtajın ardından duş alınmasında bir sakınca yoktur ama enfeksiyon riskini arttırabilecek olduğundan vajinal duş önerilmemektedir.