İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcatlar
  3. Küçük Araba Modelleri

Küçük Araba Modelleri

Küçük Araba Modelleri22
7

 

Küçük Araba Modelleri1
Küçük Araba Modelleri1

2019 Küçük araba modelleri 

Tekerleğin icadı ile motorlu ve motorsuz taşıtların yolculuğu başlamış oldu. Taşıtlar, teknoloji ile birlikte gelişerek insanlar için vazgeçilmez bir araç oldu. İnsan nüfusuna oranla taşıt sayısı da arttı.

Motorlu Taşıtların İnsan Hayatındaki Önemi

Yük ve eşya taşımak insanlar için zordu. Ayrıca yolculuk süreleri uzun sürmekte, büyük zaman kaybına yol açmaktaydı. Tekerleğin bulunması insan ve hayvan gücüyle bir nebze olsun rahatlama olmuş, fakat hala yeterli değildi. Zekası ile diğer canlılardan ayrılan insan motorlu taşıt icad ederek bu soruna çözüm bulmuş oldu. Yolculuklar daha kısa süreli olmakta, mal, yük ve eşya daha hızlı taşınmaktadır.

Motorlu Taşıtların Gelişimi

Üreticiler taşıtları, toplu taşıma ve aile arabaları olarak üretmeye başladılar. Motor ve donanım çağ atlayarak günümüze kadar geldi. Mekanik kolla çevrilerek çalışan araçtan, telefonla komutla çalışan arabalara, 10 beygirlik motordan 300 beygirlik motorlara, saatte 15 kilometre yapılabilen hızdan saatte 300 kilometre yapılan hıza gelindi.

Kadınların Trafiğe Girmesi

Yakın zamana kadar binek araçlar erkeklerin hegemonyası altındaydı. Taşıtları sadece onlar sürerdi. Kadınların iş hayatına girmeleri ile araç kullanma ve zamanı iyi değerlendirme zorunluluğu doğmuştur. Mevcut binek araçlar kadınlar için fazla büyük ve gösterişliydi. Trafikte manevra ve park zorunluluğu yaşıyorlardı. Küçük araba ihtiyacı doğmuştu. Ayrıca, trafiğe çıkan araç sayısının fazla olması, ekonomik şartların ağırlaşmaya başlaması (yakıt fiyatı, araç vergisi, bakım gibi) bu tür taşıtların üretilmesine sebep olmuştur.

Yeni Küçük araba modelleri 

Araç üreticileri artan bu talepten pay kapabilmek için daha küçük araçlar üretmeye başladılar. Orta ve üst kesime hitap eden mini ve orta sınıf araçlar geliştirdiler. Ekonomik güce göre onlarca araç modeli showroomlarda sahibini beklemektedir. Otomatik vites, küçük motor ve donanım seçenekleri sunarak müşterinin ilgisini çekmekteler. Yoğun şehir trafiği ve park sorunu sadece kadınların değil bütün sürücülerin ortak şikayetidir. Küçük sınıfta araçlar bu sıkıntıyı biraz azaltmaktadır. Kullanım kolaylığı, ebat olarak küçük olması nedeniyle manevra kolaylığı ve rahat park edebilme özelliği ile kadın sürücüler için vazgeçilmez olmuştur. Yakıt ekonomisi sağlaması, kullanım kolaylığı da ayrı bir tercih edilme özelliğidir.