İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler3
3

Bizler için olduğu gibi minik dostlarımız için de zararlı yiyecekler vardır. Eğer evinize yeni bir köpek aldıysanız, ya da sokaktaki canları besliyorsanız, aşağıdaki yiyecekleri vermekten uzak durmanızda fayda var.

Tatlılar

Bizler için çok çekici ve enerji verici olsa da, köpeklerin kesinlikle şekerli gıdalar tüketmemesi gerekir. İç organları kandaki şeker düzeyini ayarlayamaz ve görme yetilerini kaybedebilir, hatta hayata gözlerini yumabilirler.

Xylitol İçeren Gıdalar

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler 2

Xylitol içeren godalar da köpekler için zararlı yiyecekler arasındadır. Şekerlemelerde, sakızlarda, diş macununda ve bazı diyet gıdalarda bulunur. Köpeğinizin karaciğerinin iflas etmesine ve hayata gözlerini yummasına neden olabilir. Köpeğinize köpek maması dışında gıdalar vermenizi tavsiye etmeyiz ama illa ki verecekseniz içeriğinde Xylitol olmadığından emin olun.

Avokado

Avokado her ne kadar insanlar için sağlıklı bir yiyecek olsa da köpeklerde fazla tüketildiğinde ishal ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca eğer kazayla çekirdeğini yutarlarsa, küçük dostlarımızın ameliyat olması gerekebilir.

Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak kırmızı kan hücrelerini öldürerek, küçük dostunuzun anemik olmasına neden olur. Çok az dozlarda sarımsak, dış parazitlerin köpeğinize gelmesini önleyebilir. Fakat veterinerinize danışmadan kullanmamalısınız.

Yaş ve Kuru Üzüm

Köpekler için en zararlı yiyecekler üzümdür. Yaş ve kuru üzüm tüketmek, köpeklerde böbreklerin iflas etmesine neden olur. Üzümü köpeklerinizden uzak tutmakta fayda var.

Çikolata

Çikoltanın köpekler için zararlı yiyeceklerden olduğu herkesçe bilinir. İçindeki theobromine maddesi kusma, ishal, dolaşım sistemi sorunları, nöbet geçirme ve ölüme neden olabilir. Beyaz, sütlü, bitter fark etmeksizin tüm çikolata çeşitlerinde bulunur.

Pişmiş Kemikler

Köpeğinize kemik vermeden önce mutlaka veterinerinize danışmalısınız. Özellikle pişmiş kemikler kırıldıklarında sivri uçlu oldukları için köpeğinizin iç organlarında yırtılma meydana

getirebilirler. Sokak canlarına sık sık verilen pişmiş tavuk kemikleri onları hasta etmekte, iç kanamalara yol açmakta, bağırsaklarını tıkamakta ve hatta bazen melek olmalarına neden olmaktadır.

Köpeğiniz için en iyisi, eğer kuru mama ile besliyorsanız kuru mama dışında gıda vermemeniz, eğer barf gibi özel bir beslenme methodunu takip ediyorsanız, Barf kurallarına uygun gıdaların dışına çıkmamanızdır. Köpeğinizin zararlı yiyecekler yediğini düşünüyorsanız, mutlaka en kısa sürede bir veterinere başvurmanızda fayda var

Yorum Yap

Yorum Yap