İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi Nedir
1

 

Kolonoskopi nedir? ile ilgili olarak bağırsakların sağlık açısından taranması ve kontrollerinin yapılması için kullanılan bir yöntem olduğunu belirtebiliriz. Kolonoskopi makattan bağırsaklara ucunda ışıklı bir kamerası olan hortum sokularak yapılmaktadır. Bu şekilde tüm bağırsaklar taranabilir. Hastalık olsun olmasın belli aralıklarla kolonoskopi yapılması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi hasta uyutularak yapılır ve ortalama 15-20 dakika sürer. Makattan sokulacak hortumun ucunda ışıklı bir kamera vardır ve bu kameradan bağırsaklar görüntülenebilir.

Kolonokopi diyeti bu işlemden önce uygulanmalıdır. Bazı yiyeceklere ve içeceklere dikkat etmek gerekmektedir. Genellikle kalın bağırsak incelenir ancak ince bağırsağın bir bölümü de kontrol edilmektedir.

İşlem öncesinde bağırsak boşaltıcı ilaçlar alınmaktadır. Bağırsak hastalıklarının tespitinde kolonoskopi işlemi son derece önemli bir rol oynar.

Kolonoskopi Ne Zaman Yapılır?

Kolonoskopi ne zaman yapılır? Yaş olarak 50 üzerindeki kişiler hastalık ya da şikayet olmasa bile 5 senede bir kolonoskopi yaptırabilirler. Makattan kanama şikayetleri olanlar mutlaka yaptırmalıdır. Ailesinde polip veya bağırsak kanseri hastalığı olanlar da kontrolleri ihmal etmemelidirler. Şişkinlik, gaz, kabızlık, kronik ishal gibi durumlar da dikkate alınmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap