İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kış Depresyonunun sebepleri ?

Kış Depresyonunun sebepleri ?

Kış Depresyonunun sebepleri
4

Kış Depresyonu nedir

 

İnsanoğlu canlılar hiyerarşisinin en tepesinde keyif sürmediği zamanlar da yaşadı -ki aslında kaynakların sınırlı, kaynaklara ulaşmanın ise zor olduğu dönemler insanlık tarihinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Özellikle kış ayları atalarımız için bugünkünden çok daha korkunç anlamlar ifade ediyordu. Kış demek açlıktan ölmek, soğuktan donmak, en iyi ihtimalle yaşam kalitesinin aşırı derecede düşmesi demekti. Ve insanlık, kış mevsiminin neslin devamı için oluşturduğu tehdidi alaşağı etmek adına birtakım adaptasyon süreçlerinden geçti. Işığa duyarlı biyolojik saatimiz, vücudumuzu gündüzlerin kısaldığı kış aylarında daha çok yemek yemeye, yemekten gelen enerjiyi muhafaza etmek için de daha az hareket etmeye ve daha fazla uyumaya programladı. Aradan geçen binlerce yıldan sonra, bir zamanlar atalarımızın hayatta kalmasını sağlayan bu “kazanım”a artık ihtiyacımız yok. Yiyeceğe devamlı erişimimiz ve soğuktan korunacak kalın kıyafetlerimiz var, kış aylarında işimize ve hayatımıza aktif bir şekilde devam etmemiz bekleniyor. Ama biyolojik saatimiz hala yeterince güneş ışığı alamadığımızda bir çeşit melankoli haline yol açacak değişikliklere sebep oluyor. Genlerimize kazınmış olan bu olgu, halk arasında “kış depresyonu” olarak bilinen “mevsimsel duygulanım bozukluğu”nun ta kendisi.

Kış Depresyonunun Sebepleri

Kış depresyonu, evrimsel sürecin yok olmaya yüz tutmuş bir parçası olsa da toplumun %5’lik kesiminde hala görülmektedir. Kış depresyonunun ortaya çıkışında belli başlı faktörler rol oynamaktadır. En temel sebep güneş ışığını yeterli süre ve miktarda alamamak olarak gösterilmektedir -ki kış depresyonunun Ekvator’dan uzaklaştıkça daha sık görülen bir rahatsızlık olduğunu söylemekte fayda vardır. Gününün çoğunu kapalı alanlarda geçiren kişilerde risk artmaktadır. Ancak güneş ışığından mahrum kalan herkes kış depresyonuna yakalanacak diye bir kaide yoktur. Araştırmalara göre bazı insanların biyolojik saatleri ışığa aşırı duyarlı olabilmektedir, kış depresyonu genellikle bu genetik faktöre sahip olanlarda görülmektedir.  Sosyolojik ve psikolojik sebepler de kış depresyonunda rol oynamaktadır. Kış mevsimini depresiflik ve mutsuzluk ile özdeşleştirmek, kişinin kış aylarında depresyona girmesini tetikleyebilir.

Kış Depresyonunun Belirtileri

Kış depresyonu fiziksel ve psikolojik birtakım semptomlar ile kendini gösterir. Fiziksel olarak en belirgin belirtiler uyku ve yeme bozukluklarıdır. Kişi daha çok uykuya ihtiyaç duyar, sabahları uyanmakta zorlanır, gün içerisinde kendini yorgun hisseder. İştahta olağandışı artış görülür, genellikle karbonhidratlı besinlere adeta saldırılır ve kış boyunca belirgin bir şekilde kilo alır. Psikolojik olarak ise keyifsizlik, asosyallik ve mutsuzluk yaşanır.

Depresyon ve Kış Depresyonu Arasındaki Fark

Depresyon basitçe kişinin günlük aktivitelerden keyif almasını engelleyen, hayat kalitesini düşüren bir duygudurum bozukluğudur. Minör, majör, kronik gibi farklı çeşitleri bulunur. Genellikle yaşanan kötü deneyimlere bağlı olarak herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Kış depresyonu yalnızca kış aylarında kendini gösterir ve ortada hiçbir sebep olmadığı halde kişinin depresif hissetmesine sebep olur. Kış aylarında yaşanan her depresyon mevsimsel duygulanım bozukluğu değildir. Bir depresyonun kış depresyonu mu yoksa başka tür bir depresyon mu olduğunu anlamak için en az üç kış mevsimi boyunca gözlem yapmak gerekir. Eğer ortada aşırı stres yaratan bir faktör olmadığı halde kış aylarının başlangıcı ile birlikte depresyon başlıyor ve bu durum üç kış mevsiminde en az iki kez üst üste görülüyor ise burada kış depresyonundan söz etmek mümkündür.

Kış Depresyonu ile Mücadele

Kış depresyonuna yakalanmamak için güneş ışığından bol bol faydalanmayı ihmal etmemek gerekir. Her gün erken saatlerde yapılacak kısa yürüyüşler dahi vücudu olumlu etkileyecektir. Beslenme yoluyla D vitamini takviyesi yapmak da vücudun dengesini sağlamasına yardımcı olacaktır. Kronik kış depresyonuna sahip kişiler için ışık terapisi, psikoterapi ve ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri mevcuttur.