İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır 2019 ?

Kart Aidatı Nasıl Geri Alınır 2019 ?

kart aidatı Nasıl alınmalı

Bir süredir gündemde olan kredi kartlarının aidatlarının geri alınması konusuna dair hukuki bilgiler aktardığımız yazımızda, kart aidatının tüm detaylarını ve kesilmiş kart aidatlarınızı nasıl geri alacağınıza dair tüm detaylar yazımızda. Sizde herhangi bir bankanın kredi kartı müşterisi olmuşsanız, eminiz yazımızda aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Faydalı olmasını umuyoruz.

Kart Aidatı Nedir?

İlk olarak kart aidatının ne olduğunu tanımlamamız gerekirse; bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartlarının kartı kullanmanız karşılığında banka tarafından yansıtılan hizmet tutarıdır şeklinde tanımlamamız mümkün. Yani siz herhangi bir bankanın kredi kartı kullanıcısı iseniz;  sahibi olduğunuz kredi kartı için belli periyotlarda ve tutarlarda aidat ödersiniz. Son dönemler yapılan kullanıcı şikâyetleri üzerine kart aidatı kesen bankaların bu hakkını sınırlandıran bir takım gelişmeler yaşandı. Mudilerin yani banka müşterilerinin şikâyet konusu kullandıkları kredi kartının kart aidatının iptal edilmesi ya da iade edilmesi yönündeydi. Kart aidatını geri alma işlemini gerçekleştirmek isteyen müşteriler, önce itiraz ediyor; itirazı kabul görülmediği takdir de ise kanuni yollarla ödenmiş kart aidatlarını bankadan tahsil etmeye çalışıyordu. Bu şikâyetler üzerine kart aidatını geri alma konusu iyiden iyiye gündeme taşındı. Kart aidatını geri alma konusunun gündeme gelmesiyle birlikte; konuya ilişkin karar mercii olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ise bu durumun önüne geçmek amacıyla; Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nu baz alarak bankacılık ürünlerine dair alınacak masraflarla ilgili bir yönetmelik çıkardı. Bu yönetmeliğin konusu içerisinde tabi ki kart aidatını geri alma işlemine dair de bilgiler bulunuyordu. BDDK’nın düzenlemesine göre; kuruma olan bağlılık ve sorumluluk gereği bankalar da kredi kartı aidat uygulamalarında birçok değişiklik yapmak durumunda kaldı.

Kart Aidatınızı Geri Almak İçin Neler Yapmalısınız?

Kart aidatını geri alma işlemini gerçekleştirmek için sıralı ve kararlı bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Kart aidatınızı geri almaya çalışırken, unutmamanız gereken iki konu var . ilki bu aidatın geri ödenmesine dair bir yönetmelik var yani aidatınız size geri ödenmek zorunda. İkinci olarak sırasıyla ve bilerek hareket etmek çok daha çabuk sonuç almanıza yardımcı olacak.

İlk olarak; kullanıcısı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerine ait numarayı arayın ve kart aidatınızı iade etmelerini ifade ederek gerekli talebi oluşturun. Bankanız talebinizi olumlu olarak yanıtlarsa kart aidatı geri alma işlemini başlattınız demektir.

Yukarıdaki yöntemin sonuç vermediğini varsayalım. Bu kez kullanıcısı olduğunuz bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de kartınızın tanımlı olduğu şubeye kart aidatını geri alma işlemi talebinize ilişkin bir dilekçe yollayın. Bu dilekçeyi yollarken dikkat edilecek husus iadeli taahhütlü olmasıdır. İadeli taahhütlü yollanmış posta evraklarında teslim alanın kim olduğunun tespiti açısından imzasını kayıtlara aldırmış olacaksınız.

Diyelim ki dilekçenize rağmen hala kart aidatınızı geri alamadınız. Karşınıza iki seçenek çıkacak. İlk yol hukuki haklarınızı kullanmak. İkincisi ise bankanızla görüşme sağlamak. Bu süreçten sonra bankanızla yapacağınız tüm görüşmelerde kararlı olduğunuzu karşı tarafa hissettirmeniz gerekiyor. Kart aidatını geri alma işlemi gerçekleştirilmediği takdirde kartı kullanıma kapatacağınızı, iptal edeceğinizi belirtin. Bu yöntem genellikle sonuç verir. Çünkü hiçbir banka sahip olduğu müşteriyi kaybetmek istemez. Bankanızın müşteri hizmetleriyle yaptığınız ikinci görüşme de başarısız oldu ve hala kart aidatını geri alma işlemini yapamadınız diyelim. Bu noktadan sonra artık bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığın içindeki hakem heyetlerine gitmeniz gerekecek. Burada, hazır dilekçelere hesap detayınızı da ekleyerek konuya ilişkin tüm evraklarınız ile şikâyetçi olacaksınız. Yapacağınız şikâyete ilişkin hiçbir ücret ödemeniz de gerekmiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap